NaukaPolitykaPoprawność polityczna w biologii. Pierwszy gatunek zwierzęcia, któremu nadano neutralną płciowo naukową nazwę

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nowo odkryty gatunek mrówki z Ekwadoru otrzymał naukową nazwę kończącą się na „oni”, co ma być uhonorowaniem osób niebinarnych. Jest to pierwszy gatunek zwierzęcia, któremu nadano neutralną płciowo naukową nazwę – podały brytyjskie media.

Miniaturowa mrówka z dużymi szczękoczułkami, którą w 2018 r. odkryto w wiecznie zielonych lasach tropikalnych Ekwadoru otrzymała niekonwencjonalną łacińską nazwę Strumigenys ayersthey.

Przy nadawaniu nazwy nowemu gatunkowi pierwsza część nazwy – w tym przypadku Strumigenys – określa rodzaj, do którego należy dany gatunek, natomiast druga część – ayersthey – identyfikuje gatunek w obrębie rodzaju. Nowe gatunki często otrzymują nazwy na cześć ludzi, szczególnie takich jak eksperci w danej dziedzinie, ale standardowa praktyka przewiduje rozróżnianie płci patronów – gatunki, które otrzymują nazwę po kobietach mają końcówki -ae, po mężczyznach -i.

Nazwa „ayersthey” ma honorować zmarłego w 2016 r. amerykańskiego artystę i aktywistę Jeremy’ego Ayersa, a wybrali ją jego przyjaciele wokalista amerykańskiego zespołu rockowego R.E.M. i dr Douglas Booher, naukowiec z Uniwersytetu Yale. Ayers nie był nie-binarny, ale był gejem i aktywistą na rzecz praw człowieka, w tym społeczności marginalizowanych i osób nie-binarnych.

„W przeciwieństwie do tradycyjnych praktyk nazewniczych, które identyfikują jednostki jako jedną z dwóch odrębnych płci, wybraliśmy niezlatynizowane portmanteau honorujące artystę Jeremy’ego Ayersa i reprezentujące ludzi, którzy nie identyfikują się z konwencjonalnym binarnym przypisaniem płci – Strumigenys ayersthey” – powiedzieli Stipe i dr Booher.

Ludzie określają siebie jako osoby niebinarne ze względu na to, jak się czują w odniesieniu do swojej tożsamości płciowej – co oznacza, że technicznie rzecz biorąc, sam gatunek nie może identyfikować się jako niebinarny.

Dr Booher powiedział, że w nowo nazwanym gatunku mrówki nie ma żadnych cech, które wskazywałyby na nie-binarność, ale tak samo „ucieleśnia ducha różnorodności”. „To po prostu naprawdę piękny i inny gatunek mrówki, który wyróżniał się w rodzaju liczącym ponad 850 gatunków. Ponieważ było to tak fajne znalezisko, chciałem uczcić tę mrówkę nazwą, która celebruje całą różnorodność biologiczną, w tym różnorodność jednostek, także płciową” – wyjaśnił naukowiec. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 2 =