InnePolskaPremier: Unia Europejska stawia na polskie rolnictwo

Polskie rolnictwo – zielone, ekologiczne, ale też efektywne – to rolnictwo, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniał, w ramach UE udało się wynegocjować ponad 150 mld zł na kolejne lata dla polskich rolników.

Premier spotkał się rano w Warszawie z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Rozmowa dotyczyła unijnego Planu Odbudowy dla Europy i wpływu Krajowego Planu Odbudowy na rozwój oraz modernizację polskiego rolnictwa.

„Tutaj cały szereg postulatów, różnych środowisk, środowisk rolnych, środowisk przedsiębiorców rolnych został spełniony” – podkreślił premier po spotkaniu. „Wiele z tych elementów zostało uwzględnionych w ramach wspólnej polityki rolnej na kolejną perspektywę” – dodał.

Jak przypomniał, wtorkowe głosowanie w Sejmie nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczy nie tylko Funduszu Odbudowy, lecz także środków unijnych na polskie rolnictwo na kolejne 7 lat.

Szef rządu podziękował też komisarzowi. „Jesteśmy w stałym kontakcie. Pan komisarz odpowiada za sprawy rolnictwa całej Unii. Podkreśla, jak ważne jest to, że udało się wynegocjować ponad 150 miliardów złotych na kolejne lata dla polskich rolników” – powiedział.

Komisarz Wojciechowski, jak dodał premier, podkreśla również różnice strukturalne. „To, że na przykład średnia emisja z hektara w Belgii przekracza 7, a w Holandii – 10, w Polsce poniżej średniej unijnej, mniej więcej na poziomie 2,2” – wskazał.

Według premiera mamy do czynienia z dużą różnicą w podejściu do rolnictwa. „Polskie rolnictwo, zielone, ekologiczne, ale też efektywne, jest rolnictwem, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska” – podkreślił Morawiecki.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 komentarze

 • Marcin

  4 maja, 2021 at 12:47 pm

  „Polskie rolnictwo – zielone, ekologiczne, ale też efektywne – to rolnictwo, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki”

  No to współczuję teraz rolnikom…

  Odpowiedz

 • Aniołek

  4 maja, 2021 at 2:12 pm

  Przecież Polskie rolnictwo zawsze miało produkty na wysokim ekologicznym poziomie ale od małego Rolnika a nie byczego wielkiego Farmera!Niemcy i inni Bardzo Chętnie wykupują takie produkty i Sprzedaja drożej u Siebie hehe!!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − czternaście =