NaukaNie ma dowodów, by alkohol osłabiał działanie szczepionek

Nasza Polska4 maja, 20212 min

Nie ma dowodów na to, że picie alkoholu po otrzymaniu szczepionki przeciwko Covid-19 wpływa na jej działanie – oświadczył we wtorek brytyjski regulator leków i produktów ochrony zdrowia MHRA.

„Obecnie nie ma dowodów na to, że picie alkoholu osłabia skuteczność szczepionek przeciw Covid-19. Radzimy każdemu, kto jest tym zaniepokojony, aby porozmawiał ze swoim lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia” – powiedziała agencji informacyjnej PA rzeczniczka MHRA.

MHRA odniosła się w ten sposób do pojawiających się w mediach społecznościowych twierdzeń, że ludzie powinni powstrzymać się od picia alkoholu przez okres do dwóch tygodni po otrzymaniu szczepionki.

W styczniu doradcy organizacji charytatywnej Drinkaware, która jest finansowana przez przemysł alkoholowy, stwierdzili, że istnieją dowody na to, iż picie alkoholu, zwłaszcza regularne picie dużych ilości, może zakłócać zdolność organizmu do budowania odporności w odpowiedzi na niektóre szczepionki.

Ale ani w ulotkach informacyjnych dla pacjentów, ani w informacjach podawanych przez producentów szczepionek nie ma nic na temat takiego związku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 − 12 =