PolskaPrezydent: Fundusz Odbudowy da Polsce wielkie korzyści rozwojowe

Magdalena Targańska2 maja, 20214 min

Fundusz Odbudowy to ogromne pieniądze, z których Polska może rzeczywiście zaczerpnąć wielkie korzyści rozwojowe, zwłaszcza w trudnej sytuacji, jaka powstała przez pandemię koronawirusa – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pytany w TVP Info o polityczny spór w kwestii ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE zaznaczył, że to poważny temat, bo Fundusz Odbudowy, to ogromne pieniądze, z których Polska może rzeczywiście zaczerpnąć wielkie korzyści rozwojowe, zwłaszcza w trudnej sytuacji, jaka powstała przez pandemię koronawirusa.

„Trudno odmówić również racji tym, którzy mówią, że to swoisty odpowiednik Planu Marshalla, który pomógł podnieść się Europie (…) Absolutnie nie można go lekceważyć” – zaznaczył Andrzej Duda.

„To jest wielka szansa i należy z tej szansy skorzystać, ale należy również dostrzegać wszystkie mankamenty, które są i nie wolno blokować dyskusji na temat tego, jakie są ewentualne zagrożenia, jakie mogę wyniknąć ewentualne problemy” – dodał prezydent.

Wskazał, że sam był zwolennikiem ratyfikacji decyzji po przeprowadzeniu szerokiej debaty i głosowania w parlamencie.

Prezydent powiedział też, że zwiększenie zasobów własnych UE jest instrumentem jednorazowy. „To nie jest coś, co kreowałoby trwałe rozwiązania finansowe i ustrojowe państw UE. To jednorazowy instrument, służący wyłącznie temu, aby pokonać kryzys wywołany pandemią koronawirusa” – wskazał.

Andrzej Duda zauważył też, że pojawiają się również pytania o mechanizm warunkowości, czyli kwestię łączenia wypłaty unijnych środków z przestrzeganiem zasad praworządności. „Jest pytanie, co rzeczywiście będzie robiła Komisja Europejska. Tutaj jest zasadniczy znak zapytania, czy rzeczywiście te zapewnienia, które słyszymy, te rozwiązania, które zostały przez Radę Europejską wpisane będą tutaj wystarczające” – mówił.

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków – zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE. Sejm ma się zająć nim na dodatkowym posiedzeniu 4 maja.(PAP)

 

autor: Monika Zdziera

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 4 =