PolskaGliński: Przetrwaliśmy jako wspólnota także dzięki symbolom narodowym

Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym – napisał w niedzielę wicepremier Piotr Gliński.

„Dziś obchodzimy Dzień Flagi RP – najważniejszego, obok godła, symbolu narodowego. Sens narodowych symboli – barw, flagi, godła – leży w ich wspólnotowym charakterze” – napisał w niedzielę w mediach społecznościowych wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Dodał, że to dzięki symbolom narodowym Polacy potrafią się jednoczyć i łączyć, „co przesądza o naszym potencjale, zdolności do realizowania naszych potrzeb i interesów oraz o naszych szansach rozwojowych”.

Gliński przypomniał, że flaga, najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych.

„Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia ’70, Solidarności i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino” – przypomniał w mediach społecznościowych Gliński.

Zaapelował o to, aby pamiętać o tym i szanować fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym. „I bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!” – napisał.

Drugiego maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. 2 maja 1945 r. flaga polska zawisła w Berlinie na Reichstagu i na kolumnie Zwycięstwa.

Wraz z dniem flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 + 2 =