ZagranicaNiemcy/ Ranni policjanci podczas pierwszomajowej demonstracji radykalnej lewicy

Magdalena Targańska1 maja, 202122 min

Na Hermannplatz w Berlinie rozpoczęła się w sobotę wieczorem „Rewolucyjna Demonstracja 1 Maja”, do której wezwały ugrupowania radykalnie lewicowe i imigranckie. W kierunku policjantów rzucono petardę, rannych zostało kilku funkcjonariuszy.

Od rana w stolicy Niemiec odbyło się już kilkanaście manifestacji, w większości były spokojne.Uczestnicy „rewolucyjnego” protestu maszerują z Hermannplatz na Oranienplatz w dzielnicy Kreuzberg. Ponieważ nie zachowano procedur bezpieczeństwa, początek demonstracji został opóźniony. Na czele manifestacji widoczne były flagi palestyńskie i kurdyjskie. Plakaty oskarżają Izrael o apartheid. Są też transparenty o treści: „Uderzcie razem! Przeciwko ich kryzysowi”.Krótko przed godz. 20 policja berlińska poinformowała na Twitterze, że w kierunku funkcjonariuszy została rzucona petarda, trzech policjantów zostało rannych.

Wcześniej licząca ok. 10 tys. uczestników demonstracja rowerowa „MyGruni” przejechała przez dzielnicę Grunewald, a potem skierowała się do Neukoelln, by dołączyć do demonstrantów na Hermannplatz.

Pokojowo przebiegła demonstracja środowisk klubowych. Organizatorzy kolektywu „Fraktion Nimmersatt” i „Circus Space Pirates” byli zadowoleni i mówili o około 6 tys. uczestników. Policja podała, że naliczyła 5 tys. uczestników.

Koronasceptycy, którzy od niedawna są obserwowani w całych Niemczech przez Urząd Ochrony Konstytucji, nieśli w majowe święto czerwone flagi. Na ich plakatach widniał napis „Nie dla kapitału – opór globalny”.

Manifestacje pierwszomajowe w Berlinie są zabezpieczane przez ponad 5 tys. policjantów.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 komentarze

 • jakub

  1 maja, 2021 at 9:33 pm

  koronasceptycy….sa obserwowani przez Urząd Ochrony Konstytucji…. Złodziej krzyczy…Łapaj złodzieja!

  Odpowiedz

 • Policja, zazwyczaj tak dziarska, i to na całym świecie, raptem 1 maja jest 'ranna'.

  2 maja, 2021 at 10:07 am

  A gdzie formacje bojowe, wozy pancerne i armaty wodne!? Przecież zgromadzenia w takiej formie były nielegalne i łamały zasady 'obostrzeń’, prawda!? W tzw. polsce pałowano dziewczynki! A w Berlinie wyjątki dla bolszewików?

  Dlaczego? Bo swoich się nie pałuje?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × 4 =