Naruszyliśmy przestrzeń powietrzną Białorusi. „Niechcący i tylko na chwilę”

Nasza Polska30 kwietnia, 20213 min

Naruszenie granicy z Białorusią w przestrzeni powietrznej 29. kwietnia było incydentem, który nie miał charakteru działań celowych, zdarzenie było przypadkowe i krótkotrwałe – zapewniło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

„29.04 w godz. nocnych, podczas realizacji standardowych zadań patrolowych w ramach działań powietrznych SZRP, doszło do naruszenia granicy państwowej z Białorusią w przestrzeni powietrznej” – poinformowało Dowództwo na swoich stornach społecznościowych.

„Incydent nie miał charakteru działań celowych, zdarzenie było przypadkowe i krótkotrwałe” – zapewniono.

Ministerstwo obrony w Mińsku poinformowało w piątek, że polski śmigłowiec bojowy Mi-24 naruszył 29 kwietnia białoruską przestrzeń powietrzną od strony Polski, a następnie ją opuścił. Do resortu wezwano polskiego attache obrony.

„29 kwietnia o godz. 2.02 w rejonie miejscowości Kozłowicze środki wywiadu radiolokacyjnego sił powietrznych i wojsk ochrony przeciwlotniczej we współpracy ze strażą graniczną odnotowały powtórne w ciągu miesiąca naruszenie granicy państwowej Białorusi w przestrzeni powietrznej od strony Polski” – podano w komunikacie.

Wskazano, że chodzi o śmigłowiec wojskowy Mi-24, któremu towarzyszyły środki ochrony przeciwlotniczej. O godz. 2.03 jednostka opuściła białoruską przestrzeń powietrzną.

Resort obrony informuje o wezwaniu polskiego attache obrony, któremu przekazano wyrazy zaniepokojenia oraz wskazano na konieczność zbadania danego faktu.

Także 13 kwietnia ministerstwo obrony informowało o naruszeniu przestrzeni powietrznej Białorusi od strony polskiej. Polska oświadczyła wówczas, że „wojskowe statki powietrzne 12.04 br. w godzinach wieczornych nie wykonywały lotów w pobliżu granicy państwowej między Polską a Białorusią”.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × cztery =