4 maja Sejm zajmie się projektem ws ratyfikacji decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy

Karol Kwiatkowski29 kwietnia, 20213 min

We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy; w głosowaniu ma obowiązywać zwykła większość – poinformował w czwartek wicemarszałek Piotr Zgorzelski (KP-PSL).

„Pani marszałek poinformowała, że wczoraj wpłynął z rządu do pani marszałek projekt ustawy i pani marszałek wyznaczyła termin posiedzenia na 4 maja” – powiedział dziennikarzom Zgorzelski po posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu.

Dodał, że jego zdaniem „chodzi o to, aby jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy, opierając się na większości z Lewicą”.

Poinformował, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu zgłosił wniosek, by głosowanie nad ustawą wyrażająca zgodę na ratyfikację odbyło się w oparciu o art. 90 konstytucji, czyli większością 2/3, bo – jak powiedział – „jest to przeniesienie kompetencji państwa polskiego na rzecz organizacji międzynarodowej”.

„Pani marszałek uznała inaczej, muszę powiedzieć, że koledzy, którzy na Konwencie łączyli się zdalnie wsparli mnie, ale pani marszałek pozostała nieugięta i stwierdziła, że będzie to procedowane w oparciu o art. 89 konstytucji, a więc zwykłą większość” – poinformował.

„Jest to ewidentne naruszenie konstytucji i może mieć konsekwencje w następnych latach” – dodał Zgorzelski.

Poinformował, że klub KP-PSL chce na posiedzeniu plenarnym zgłosić projekt uchwały o głosowaniu większością 2/3. Dodał, że także przedstawicielka Lewicy poparła na posiedzeniu Konwentu taki sposób głosowania, większością 2/3.

„Chcę zwrócić uwagę, że najprawdopodobniej Senat będzie procedował w oparciu o art 90 i to jest zagadnienie dla konstytucjonalistów, czy obydwie izby nie powinny głosować w tym samym trybie” – powiedział wicemarszałek Sejmu. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk