ZagranicaFinlandia/ Zakończył się trwający od marca stan wyjątkowy z powodu Covid-19

Karol Kwiatkowski27 kwietnia, 20214 min

Rząd Finlandii zdecydował we wtorek o zakończeniu stanu wyjątkowego, wprowadzonego w kraju na początku marca z powodu pandemii koronawirusa. Obostrzenia przeciwepidemiczne mają być znoszone stopniowo.

Według grupy koordynacyjnej ds. Covid-19 nie ma już podstaw do stosowania przepisów specustawy kryzysowej – powiedziała premier Sanna Marin, liderka socjaldemokratów.

Fiński rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego 1 marca w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, w tym przede wszystkim wariantem brytyjskim. Wtedy dzienna średnia liczba rejestrowanych przypadków w 5,5-milionowej Finlandii była na poziomie ok. 500. W kolejnych tygodniach sytuacja stawała się coraz gorsza, a w szczycie tej fali epidemii notowano każdego dnia po ok. 700-800 przypadków, najwięcej w najbardziej zaludnionej aglomeracji helsińskiej.

W związku ze stanem wyjątkowym oraz wysokim poziomem zakażeń władze zdecydowały także o przesunięciu terminu wyborów samorządowych o dwa miesiące – z kwietnia na czerwiec. W czasie trwającego blisko dwa miesiące stanu wyjątkowego wprowadzono m.in. na sześć tygodni lockdown w branży gastronomicznej.

W ostatnich dniach odnotowuje się w Finlandii po ok. 100-200 przypadków zakażeń na dobę, a według resortu zdrowia i spraw socjalnych, zamknięcie barów, kawiarni i restauracji na znacznym obszarze kraju miało poważny wpływ na zahamowanie epidemii.

Całkowicie zdalne nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach średnich, wprowadzone niezależnie od formalnego stanu wyjątkowego, zakończyło się w kwietniu, ale uczniowie powrócili do zajęć w systemie hybrydowym tj. część uczniów uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

Wciąż jednak na terenie kraju, w zależności od sytuacji epidemicznej, obowiązują różnego rodzaju obostrzenia – np. w restauracjach ograniczono liczbę dostępnych stolików i godziny podawania alkoholu. Zamknięte pozostają m.in. publiczne placówki kulturalne, ograniczona jest wielkość zgromadzeń jak i możliwość uprawiania sportów przez starszą młodzież i dorosłych. Cały czas obowiązują także kontrole graniczne, a wjazd do Finlandii nie jest możliwy bez ważnego powodu.

Według przyjętej przez rząd strategii poszczególne ograniczenia mają być znoszone stopniowo, w miarę uspokajania się sytuacji epidemicznej, czy postępu procesu szczepień, w tym na poziomie UE. Dotychczas w kraju pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 1,5 mln osób, czyli ponad 27 proc. ludności.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − 6 =