ZagranicaNiemcy/ Aktorzy drwią z reżimu sanitarnego

Karol Kwiatkowski24 kwietnia, 20216 min

Około pięćdziesięciu aktorów dramatycznych zza Odry nagrało krótkie filmy, w których w ironiczny, sarkastyczny sposób odnoszą się do covidowych restrykcji wprowadzanych przez rząd. Akcja wywołała spore poruszenie uderzając w czuły punkt strategii wspieranej przez ogół środków przekazu i polityków – informuje Polonia Christiana.

„Osobistości niemieckiej sceny aktorskiej, którzy nabijają się z rządu w kraju ogarniętym szałem Corony, wprowadzają spore zakłopotanie głównie w środowisku lewicowym, ale niejednoznaczność przekazu zmusi do refleksji każdego odbiorcę” – czytamy na profilu AlterShot.TV (tłum. PCH). Inicjatywa odbywająca się pod hasłem Alles dicht machen („Zamknij wszystko”) wywołała gorące komentarze.

Akcja wystartowała w czwartek. Filmy błyskawicznie zyskały bardzo dużą oglądalność. Hashtagi akcji:   #allesdichtmachen, #niewiederaufmachen oraz # lockdownfürimmer trafiły do czołówki najpopularniejszych na niemieckim Twitterze – czytamy na portalu PCh.

Według PCh kampania okazała się celna, a mają o tym świadczyć tytuły i komentarze zamieszczone w niemieckich mediach głównego nurtu.PCH twierdiz, że nie spodziewały się one tak gremialnego wystąpienia artystów przeciwko krajowemu reżimowi sanitarnemu. Zazwyczaj przychylnością aktorów czy wokalistów cieszą się bowiem raczej wszelkie lewicowe tendencje, włącznie z ograniczaniem przestrzeni społecznej wolności.

W jednym z filmów Jan Josef Liefers w szyderczy sposób podsumował postawę środków przekazu i polityków oraz „skrytykował” naukowców, którym nie po drodze z oficjalną narracją koronawirusową.

Dziękuję wszystkim mediom w naszym kraju, które od ponad roku dbają o to, aby alarm pozostał tam, gdzie jego miejsce: na samych czołówkach. I upewnijcie się, że żaden niepotrzebny spór nie odciągnie nas od zatwierdzenia rozsądnych i zawsze właściwych działań podejmowanych przez nasz rząd. Nie wolno nam dawać pola do popisu nieodpowiedzialnym, nieludzkim lekarzom i naukowcom, którzy dochodzą do innych wniosków niż eksperci doradczy naszego rządu, a którzy przyozdabiają się tytułami profesorskimi na światowej sławy uniwersytetach i nagrodami Nobla, chciałoby się powiedzieć kamuflażem! – powiedział.

Nie tylko teatry, kawiarnie, szkoły, fabryki, księgarnie, sklepy z guzikami, nie, także wszystkie sklepy spożywcze, targi tygodniowe, a zwłaszcza wszystkie supermarkety powinny zostać zamknięte – nawoływał z kolei Ulrich Tukur dodając, że jeśli jego postulaty zostaną spełnione, ludzie umrą z głodu i wirus przestanie się rozprzestrzeniać.

Z kolei Richy Müller na filmie trzyma w rękach dwie plastikowe torby. Z jednej wdycha powietrze, które następnie wypuszcza do drugiej. – Gdyby wszyscy używali dwóch worków do oddychania, nie mielibyśmy już blokady. Zatem bądź zdrowy i wspieraj środki koronawirusowe. Teraz wezmę oddech – przepowiada.

PCh informuje, że są już pierwsze „ofiary” presji. Aktorka Heike Makatsch, która początkowo przyłączyła się do akcji, już w piątek rano odcięła się od niej i wycofała swoje nagranie. „Wyraźnie i jednoznacznie dystansuję się od prawicowych idei i prawicowych ideologii. Zawsze. Bez dyskusji. Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z pandemią koronawirusową i nigdy nie chcę umniejszać cierpienia ofiar i ich bliskich a być może w rezultacie ich zranić. Gdyby tak się stało, proszę o przebaczenie” – wyjaśniła.

Źródło: Polonia Christiana.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 − 14 =