Technologia rozpoznawania twarzy powinna być w Europie zakazana?

Nasza Polska23 kwietnia, 20213 min

Technologia rozpoznawania twarzy powinna być zabronione w Europie ze względu na jej „głęboką i niedemokratyczną ingerencję” w życie prywatne ludzi – poinformował w piątek Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD), unijny organ ochrony prywatności.

Komentarz pojawił się dwa dni po tym, gdy Komisja Europejska zaproponowała projekt przepisów, które umożliwiłyby wykorzystanie rozpoznawania twarzy do poszukiwania zaginionych dzieci lub przestępców oraz w przypadku ataków terrorystycznych – przypomina Reuters.

Projekt przepisów, które trzeba wynegocjować z krajami UE i Parlamentem Europejskim, to próba Komisji Europejskiej ustanowienia globalnych reguł dla sztucznej inteligencji, technologii zdominowanej przez Chiny i Stany Zjednoczone.

Europejski Inspektor Ochrony Danych przekazał, że żałuje, że Komisja nie uwzględniła jej wcześniejszego wezwania do wprowadzenia zakazu rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych.

„Bardziej rygorystyczne podejście jest konieczne, biorąc pod uwagę, że zdalna identyfikacja biometryczna, w przypadku której sztuczna inteligencja może przyczynić się do bezprecedensowych zmian, stwarza niezwykle wysokie ryzyko głębokiej i niedemokratycznej ingerencji w życie prywatne osób” – podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

„EIOD skoncentruje się w szczególności na ustaleniu precyzyjnych granic dla tych narzędzi i systemów, które mogą stanowić zagrożenie dla praw podstawowych w zakresie ochrony danych i prywatności” – dodał urząd.

Propozycje Komisji wywołały krytykę ze strony grup zajmujących się prawami obywatelskimi, zaniepokojonych lukami, które mogą pozwolić rządom na wykorzystywanie sztucznej inteligencji do ograniczania praw człowieka.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk