ZagranicaPutin zachęca Rosjan do szczepienia przeciw COVID-19

Magdalena Targańska21 kwietnia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w środę w orędziu do wszystkich obywateli Rosji, by zaszczepili się przeciwko Covid-19. Putin zauważył, że pandemia koronawirusa nie została jeszcze pokonana i że „centralne znaczenie mają teraz szczepienia”.

„Zwracam się jeszcze raz z apelem do wszystkich obywateli Rosji – zaszczepcie się!” – oznajmił Putin w dorocznym wystąpieniu przed Zgromadzeniem Federalnym, tj. połączonymi izbami parlamentu Rosji.

Wezwał obywateli, by „nie tracili czujności” i przekonywał, że „koronawirus nie został jeszcze do końca pokonany i nadal jest bezpośrednim zagrożeniem”.

Ocenił następnie, że „centralne znaczenie mają teraz szczepienia”. „Możliwość przyjęcia szczepionki powinna być powszechna, co pozwoli na jesieni na ukształtowanie się odporności stadnej” – powiedział Putin.

Szef państwa przekonywał, że rosyjscy naukowcy dokonali „prawdziwego przełomu” i dzięki nim Rosja „ma teraz trzy niezawodne szczepionki przeciwko koronawirusowi”. Ocenił, że jest to dowodem na rosnący potencjał naukowo-techniczny kraju.

W Rosji, według oficjalnych danych, zakaziło się koronawirusem od początku pandemii ponad 4,7 mln osób. W ciągu ostatniej doby wykryto 8271 zachorowań. Wskutek Covid-19 zmarło ponad 106 tys. osób, w tym 399 w ciągu minionej doby.

Aleksandr Gincburg, szef ośrodka naukowego im. Nikołaja Gamalei, powiedział we wtorek, że szczepionką Sputnik V zaszczepiło się do tej pory 10-11 mln Rosjan.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 + 12 =