ZagranicaWe Francji tarasy restauracyjne zostaną otwarte w połowie maja

Magdalena Targańska16 kwietnia, 20213 min

Część miejsc publicznych i tarasy restauracyjne zostaną otwarte w połowie maja – zapowiedział rzecznik rządu Gabriel Attal w dzienniku „Le Echos” w piątek.

Potwierdził też powrót uczniów do szkół podstawowych i przedszkoli 26 kwietnia.

W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Emmanuela Macrona i ministrów z przedstawicielami różnych sektorów gospodarki, na którym dyskutowano o luzowaniu obostrzeń sanitarnych i stopniowym otwieraniu gospodarki.

„Prezydent obrał kurs otwarcia niektórych miejsc kultury i tarasów restauracyjnych w połowie maja” – zapowiedział Attal, wskazując, że wzrost liczby zaszczepionych osób pozwoli następnie na stopniowe otwieranie innych miejsc użyteczności publicznej.

„Będziemy stosować racjonalne, zdroworozsądkowe kryteria, rozróżniając miejsca na zewnątrz i wewnątrz, te, w których konieczne jest zdjęcie maski” – stwierdził rzecznik.

Pytany o presję epidemiczną na szpitale Attal stwierdził, że sytuacja stabilizuje się na poziomie krajowym i widać poprawę w 16 departamentach objętych lokalnym lockdownem w pierwszym etapie.

Rzecznik potwierdził datę ponownego otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych od 26 kwietnia. Natomiast licealiści i studenci będą mogli wznowić naukę 3 maja.

Rzecznik rządu zaznaczył również, że obostrzenia dotyczące lotów z niektórych krajów najbardziej dotkniętych epidemią i wariantami koronawirusa ulegną dalszemu wydłużeniu.

Od piątku osoby powyżej 60 roku życia mogą zapisywać się na szczepienia preparatami Moderny lub Pfizera.

Natomiast rzecznik Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen Sebastien Chenu, ocenił, że Emmanuel Macron „powinien przeprosić” za 100 tys. zmarłych w wyniku epidemii Covid-19 we Francji. Ostrzegł również przed paszportami sanitarnymi, które mogą prowadzić do wszczepienia cyfrowego „implantu”.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − dwa =