NaukaBadanie/ Chlorowana woda w basenie może zabić wirusa w 30 sekund

Karol Kwiatkowski16 kwietnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Londyńscy eksperci zbadali, jak chlorowana woda w basenie wpływa na SARS-CoV-2. Doszli do wniosku, że ryzyko przeniesienia choroby podczas pływania jest „niewiarygodnie” niskie. 

Chlorowana woda w basenie może inaktywować wirusa wywołującego COVID-19 w zaledwie 30 sekund, jak wykazało badanie. Wirusolodzy z Imperial College London zbadali wpływ różnych stężeń chloru w wodzie na wirusa SARS-CoV-2. Odkrycia sugerują, że ryzyko przeniesienia COVID-19 przez wodę w basenie jest „niewiarygodnie” niskie – poinformowali naukowcy.

„Przeprowadziliśmy te eksperymenty w naszych laboratoriach o wysokim stopniu ochrony w Londynie” – wyjaśnia autorka badania prof. Wendy Barclay z Imperial College London. – „W tych bezpiecznych warunkach jesteśmy w stanie zmierzyć zdolność wirusa do infekowania komórek, co jest pierwszym krokiem w jego przenoszeniu. Mieszając wirusa z wodą basenową, która została nam dostarczona przez zespół Water Babies, mogliśmy pokazać, że wirus nie przeżywa w wodzie basenowej – nie był już zaraźliwy.”

To, w połączeniu z ogromnym współczynnikiem rozcieńczenia wirusa, który może dostać się do basenu od zarażonej osoby, sugeruje, że szansa zarażenia się COVID-19 z wody w basenie jest znikoma.

W badaniu profesor Barclay i współpracownicy odkryli, że stężenie wolnego chloru na poziomie 1,5 miligrama na litr i pH między 7–7,2 zmniejsza zakaźność SARS-CoV-2 ponad 1000 razy w ciągu zaledwie 30 sekund.

Dalsze testy z użyciem różnych stężeń chloru i poziomów pH wykazały, że chlor w ściekach basenowych jest bardziej skuteczny przy niskim poziomie pH. Zespół powiedział, że jest to zgodne z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi eksploatacji basenu – które zalecają stężenie wolnego chloru na poziomie 1,5 miligrama na litr i poziom pH 7,0.

„Odkrycia te sugerują, że ryzyko transmisji z wody w basenie jest niskie” – powiedziała dyrektor wykonawczy Swim England Jane Nickerson.

Badania „stanowią dowód na to, że baseny mogą być bezpiecznym środowiskiem, jeśli zostaną podjęte odpowiednie środki” – mówiła Nickerson -„To fantastyczna wiadomość dla operatorów, naszych członków i klubów, którzy biorą udział we wszystkich naszych niesamowitych sportach, pływakach rekreacyjnych i tych, którzy polegają na wodzie, aby zachować aktywność fizyczną”.

Posumowując pływanie na basenach jest bezpiecznie i możliwość zarażenia się koronawirusem jest znikoma.

Źródło: Daily Mail.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × trzy =