NaukaPolskaZagranica„100 proc. skuteczności”. Pfizer chce szczepić dzieci od 12 roku życia

Nasza Polska9 kwietnia, 20212 min

Amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech złożyły w piątek w USA wniosek o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie ich szczepionki przeciw Covid-19 na młodzież w wieku 12-15 lat.

Planują też skierować tę prośbę „w najbliższych dniach do innych organów regulacyjnych na całym świecie” – podały obie firmy w oświadczeniu.Wniosek, złożony u amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), opiera się na danych z badań klinicznych III fazy w tej grupie wiekowej, które wykazały „100 proc. skuteczności” w zapobieganiu Covid-19 – podkreślono.

Pod koniec marca obydwie firmy opublikowały wyniki swoich testów przeprowadzonych na 2260 nastolatkach w USA, wykazujące „silną reakcję immunologiczną” po podaniu szczepionki.

Szczepionka była również „dobrze tolerowana, a skutki uboczne były na ogół zgodne ze skutkami obserwowanymi” u osób w wieku od 16 do 25 lat – dodały w piątek Pfizer i BioNTech.

Szczepionka ta jest obecnie dopuszczona dla osób w wieku 16 lat i starszych. Dzieci są mniej narażone na ciężki przebieg choroby, więc ich szczepienie nie było dotychczas uznawane za priorytet.

Eksperci twierdzą, że dzieci stanowią dużą część populacji i dlatego będą również musiały zostać zaszczepione, by ograniczyć przenoszenie się Covid-19. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiem − 3 =