„Za życiem”. Rząd przeznaczy trzy miliony złotych na pięć domów dla samotnych matek

Paweł Skutecki1 kwietnia, 202114 min

W tym roku w ramach programu „Za życiem” na rozwój sieci domów dla samotnych matek i kobiet w ciąży przeznaczone zostaną 3 mln zł – przekazało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży to placówki zapewniające pobyt i wsparcie przede wszystkim matkom, ale także ojcom i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.

„Takie placówki zapewniają z jednej strony całodobowy, okresowy pobyt matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, a także ojcom z małoletnimi dziećmi i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Oprócz schronienia placówki te świadczą również wsparcie specjalistyczne osobom w nich przebywającym. To ogromnie potrzebne miejsca” – podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

Zaznaczono w nim, że choć prowadzenie takich domów jest zadaniem własnym samorządów powiatowych, to ministerstwo dysponuje możliwością wsparcia finansowego takich działań.

MRiPS przekazało, że w roku 2021 w ramach realizacji działania 1.4. Kompleksowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem” 3 mln zł przeznaczone zostaną na rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

Wskazano, że dofinansowanie samorządów ze środków budżetu państwa może wynieść do wysokości 80 proc. kosztów realizacji zadania.

„W wyniku analizy wniosków, jakie wpłynęły do Ministerstwa, podjęliśmy decyzję, aby środki te przeznaczyć na utworzenie pięciu nowych domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w tych województwach, w których jest najmniejsza liczba tego typu placówek” – wyjaśniła minister Maląg.

Utworzenie nowych domów planowane jest w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, podkarpackim oraz dwa domy w województwie kujawsko-pomorskim.

W tworzonych domach powstanie w sumie 65 nowych miejsc, w których wsparcie będą mogły znaleźć osoby z małoletnimi dziećmi znajdujące się w trudnej sytuacji i wymagające pomocy.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    1 kwietnia, 2021 at 3:22 pm

    „3 mln zł przeznaczone zostaną na rozwój sieci domów”

    No no… porażająca szczodrość rządu! Co tu począć z taką hałdą gotówy!?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk