AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki

Paweł Skutecki31 marca, 20212 min

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca zmienił rynkową nazwę swojej szczepionki na Covid-19. Odtąd nazywa się ona Vaxzevria. Krok został zaakceptowany przez Europejską Agencję Leków (EMA). Dotychczas preparat był znany, jako po prostu „szczepionka AstraZeneca”.

„Przejście na stałą nazwę marki jest powszechne i było planowany od wielu miesięcy” – poinformowała firma w środę w komunikacie przesłanym do niemieckiej agencji prasowej dpa. AstraZeneca podkreśliła w nim również, że dopóki trwa pandemia szczepionka nadal będzie dostarczana po kosztach produkcji.

Niemiecka stała komisja ds. szczepień (STIKO) zaleciła we wtorek, by preparat przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca podawać wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia. Przyczyną decyzji są dane dotyczące rzadkich przypadków zakrzepicy żył.

W połowie marca rządy wielu krajów zaprzestały szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniami, że zgłaszane przypadki zakrzepów krwi mogą być rzadkim efektem działań ubocznych szczepionki. EMA oceniła, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniami a występowaniem zakrzepów i zaleciła dalsze używanie preparatu. Na stronie internetowej EMA występuje on już pod nową nazwą.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk