Pekin oskarżono o łamanie praw człowieka w Sinciangu. ONZ chce to sprawdzić

Magdalena Targańska28 marca, 20213 min

Prowadzimy poważne negocjacje z Chinami na temat wizyty w Sinciangu wysokiej komisarz NZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet – poinformował w niedzielę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Pekin oskarżany jest o ludobójstwo i łamanie praw człowieka w tym regionie.

„Wizyta Bachelet jest przedmiotem rozmów między biurem wysokiej komisarz i chińskimi władzami” – powiedział Guterres w wywiadzie dla publicznej kanadyjskiej telewizji CBC. Dodał, że ma nadzieję, że wysoka komisarz będzie niedługo mogła pojechać do Chin a jej misji nie będą towarzyszyć ograniczenia.

Administracja USA oraz parlamenty Kanady i Holandii oskarżyły Pekin o ludobójstwo w zamieszkanym przez Ujgurów regionie Sinciang. W raportach niezależnych badaczy i instytucji ONZ pojawiały się oskarżenia o gwałty, tortury, indoktrynację, przymusowe uwięzienie, sterylizacje i aborcje oraz zmuszanie Ujgurów i członków innych muzułmańskich mniejszości do pracy w fabrykach i na polach bawełny.

Bachelet kilkakrotnie mówiła, że doniesienia o łamaniu praw człowieka w Chinach wymagają dokładnego i niezależnego zbadania. Władze ChRL już wcześniej zapraszały wysoką komisarz do wizyty w Chinach, ale zaznaczały, że celem takiej podróży musi być „kontakt i współpraca” a nie „tak zwane śledztwo na podstawie domniemania winy”.

Pekin odrzuca oskarżenia o łamanie praw człowieka w Sinciangu, określając je jako „największe kłamstwa stulecia”. Twierdzi również, że jego polityka w tym regionie jest skuteczna w zwalczaniu separatyzmu, ekstremizmu religijnego i terroryzmu.

Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada ogłosiły w poniedziałek nowe sankcje przeciwko chińskim urzędnikom i instytucjom za „poważne pogwałcenia praw człowieka” w Sinciangu. Pekin potępił te działania jako „rażącą ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin” i nałożył kontrsankcje. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *