KulturaZagranicaKonsul RP w Winnicy: chcemy promować na Ukrainie twórczość Paderewskiego

Magdalena Targańska28 marca, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Chcemy promować na Ukrainie twórczość i działalność społeczną Ignacego Jana Paderewskiego – przekazał PAP Damian Ciarciński, konsul generalny RP w Winnicy. W ostatnich dniach w tym mieście w środkowej Ukrainie odbył się konkurs instrumentalny imienia polskiego kompozytora.

To już druga edycja konkursu, organizowanego przez polski konsulat we współpracy z polskimi i ukraińskimi partnerami. W tym roku do udziału w nim zgłosiło się ok. 70 osób – dzieci i młodzieży, uczniów szkół muzycznych z różnych regionów Ukrainy. Był też jeden uczestnik z Polski. Część młodych artystów z Ukrainy, biorących udział w wydarzeniu, jest polskiego pochodzenia – zauważył Ciarciński.

Uczestnicy zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych i instrumentalnych. Obowiązkowo wykonali jeden utwór polskiego kompozytora, a za najlepsze jego wykonanie przyznano nagrodę specjalną.

Wybór patrona konkursu nie jest przypadkowy – podkreślił konsul. Znajdująca się na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego podolska Kuryłówka to miejsce urodzenia Paderewskiego i pochówku jego matki. W kościele w Chmielniku kompozytor został ochrzczony, a w poleskim Żytomierzu pochowano jego ojca, macochę i siostrę. Tegoroczna edycja konkursu miała wyjątkowy charakter, bo zbiegła się z 80. rocznicą śmierci polskiego kompozytora – zaznaczył Ciarciński.

Konkurs organizowany jest, by pielęgnować pamięć o wybitnych postaciach polskiej kultury i polityki pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy – zaznaczył konsul. Wydarzenie ma też m.in. promować twórczość i dorobek artystyczny, a także działalność społeczną Paderewskiego. To też „popularyzacja w społeczeństwie ukraińskim wartości, które wyznawał Ignacy Jan Paderewski – wolności, niepodległości i dobrosąsiedzkiej współpracy” – przekazał PAP konsul.

„Wydaje się, że twórczość Paderewskiego, nie tylko jako kompozytora, ale również jako wybitnego wykonawcy muzyki Chopina, wciąż jest za mało znana na Ukrainie i stąd pomysł propagowania wiedzy o nim. Cieszy, że w tym przedsięwzięciu ściśle współpracujemy z ukraińskimi środowiskami muzycznymi” – wskazał.

W tym roku w związku z obostrzeniami przeciwepidemicznymi wydarzenie miało charakter hybrydowy: uczestnicy przesłali swoje wykonania drogą elektroniczną, a obrady jury konkursu odbyły się w Winnicy. W ramach wydarzenia przewidziano też warsztaty przeprowadzane przez członków jury i koncert w Winnickiej Filharmonii Obwodowej, bez udziału widowni – zaznaczył Ciarciński. Koncert członków jury będzie transmitowany na kanale YouTube 30 marca, a koncert laureatów 31 marca.

Tegoroczna edycja Konkursu została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

10 − dziewięć =