Niedzielski o konferencji PO: manipulacje, wymyślanie nowych, nieistniejących problemów

Magdalena Targańska27 marca, 20214 min

Z jednej strony mamy intensywną pracę struktur rządowych i wojewodów, a z drugiej strony mamy manipulacje, wymyślanie nowych, nieistniejących problemów przez posłów PO – powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się do zorganizowanej w sobotę konferencji posłów Platformy Obywatelskiej. „My w tym czasie pracowaliśmy intensywnie, ale informacje, które były tam przedstawiane wymagają pewnego wyjaśnienia. Z jednej strony mamy intensywną pracę struktur rządowych, wojewodów, a z drugiej strony mamy manipulacje, wymyślanie nowych, nieistniejących problemów” – powiedział Niedzielski.

Szef resortu zdrowia odniósł się do postulatu masowego testowania zaproponowanego przez PO.

Zwracał uwagę, że infrastruktura pozwalająca na testowanie pacjentów w kierunku Covid-19 została w ciągu ostatniego półrocza rozbudowana i w tej chwili jesteśmy w stanie wykonywać powyżej 160 tys. testów na dobę. Przekazał, że mamy sieć blisko 300 laboratoriów, a jeszcze we wrześniu było ich około 100.

Minister wskazał też, że przez ostatnie trzy dni wykonano powyżej 100 tys. testów. „To potwierdza, że ten potencjał nie jest potencjałem fikcyjnym, tylko służy obywatelom. Każdy, naprawdę każdy, kto chce wykonać test, może taki test przeprowadzić” – oświadczył.

Niedzielski przypomniał też, że testy na obecność koronawirusa wykonywane są nie tylko na zlecenie lekarzy, ale można zgłosić się na nie samodzielnie przez formularz internetowy. Po przesłaniu zgłoszenia, konsultanci domowej opieki medycznej oddzwonią i umówią na konkretny termin. „Przez ostatnie dni dochodzimy do mniej więcej liczby 10 tys. zleceń przez tę część systemu” – dodał szef MZ.

„Od przyszłego tygodnia nawet telefon od konsultanta nie będzie potrzebny, o ile osoba będzie potrafiła potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu Profilu Zaufanego” – poinformował minister zdrowia.

Zapewnił, że przeprowadzenie testu na Covid-19 nie jest żadną barierą. „Stawianie sprawy w ten sposób, że jest jakieś ograniczenie w tym zakresie jest skrajną manipulacją” – ocenił Niedzielski.

Przekazał też, że od stycznia tego roku Polska jest w tej grupie państw, które samodzielnie na dużą skalę bada, z jaką mutacją koronawirusa mamy do czynienia.(PAP)

 

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk