ZagranicaFrancja/ Ponad 6 tys. osób wzięło udział w nielegalnym balu karnawałowym w Marsylii, interweniowała policja

Karol Kwiatkowski22 marca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Około 6,5 tys. osób wzięło udział w niedzielę w nielegalnym karnawale w centrum Marsylii. Policja rozpędziła tłum rozbawionych uczestników zgromadzenia, na które władze nie udzieliły zgody z powodu epidemii Covid-19.

Tysiące przebranych uczestników karnawału tańczyło i bawiło się w dzielnicy La Plaine na słynnym zabytkowym placu Jean-Jauresa bez maseczek medycznych, ale w maskach karnawałowych z wizerunkami znanych polityków, celebrytów i lekarzy.

„To niewiarygodne! W Marsylii jest coś, czego nie można przegapić, to karnawał” – powiedział mediom 26-letni Romain, przebrany za piekarza. „Młodzi ludzie mają dość zamykania się. Nie ma tu słabych starszych ludzi, tylko młodzi ludzie” – dodał.

Mężczyznę poparli inni uczestnicy zabawy w przebraniach słoneczników, goryli, sportowców, jak Zinedine’a Zidane’a czy najbardziej znanego francuskiego epidemiologia prof. Didiera Raoulta.

„Jest to niezadeklarowane zdarzenie, które uważamy za odpowiedzialne, ponieważ gesty barierowe nie są przestrzegane. Przeprowadzamy kontrole wokół pochodu, w szczególności noszenie masek, a osoby naruszające przepisy są karane grzywną” – poinformowała agencję AFP lokalna policja.

Policja interweniowała po godz. 18., aby rozproszyć zgromadzenie w Starym Porcie, gdzie doszedł pochód roztańczonych uczestników. Funkcjonariusze zatrzymali siedem osób.

W Marsylii władze nie wprowadziły lokalnego lockdownu w sobotę w przeciwieństwie do 16 ze 101 francuskich departamentów, w tym w Paryżu. W mieście obowiązują jednak ograniczenia sanitarne, w tym zakaz zgromadzeń i nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej.

Karnawał w dzielnicy Marsylii La Plaine organizowany jest od 1999 r., ale nie wpisuje się w tradycję innych karnawałów, które kończą się chrześcijańskimi uroczystościami Wielkiego Postu, na około czterdzieści dni przed Wielkanocą.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 4 =