PolitykaZagranicaSzczyt UE w marcu odbędzie się w formie wideokonferencji

Karol Kwiatkowski21 marca, 20212 min

Marcowy szczyt Unii Europejskiej, z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w państwach członkowskich, odbędzie się w formie wideokonferencji – poinformował Barend Leyts, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela.

„Przewodniczący Rady Europejskiej będzie kontynuował konsultacje ze wszystkimi przywódcami. Szczegóły dotyczące logistyki pojawią się wkrótce” – napisał na Twitterze Leyts.

Rozmowy zaplanowano na 25-26 marca. Początkowo Michel chciał zorganizować pod koniec marca szczyt, na którym w Brukseli spotkaliby się przywódcy krajów unijnych. Część państw UE zgłasza jednak wątpliwości, wskazując, że pandemia trwa i szczyt mógłby zostać zorganizowany w formie wideokonferencji.

Głównym tematem szczytu UE będzie walka z pandemią. Przywódcy mają omawiać kwestie problemów z dostawami szczepionek i wprowadzenia w przyszłości certyfikatów szczepień. Dyskusja ma także dotyczyć odbudowy gospodarki unijnej po pandemii. Omawiane będą relacje UE-Rosja, UE-Turcja, kwestie dotyczące polityki przemysłowej i cyfryzacji.

W grudniu szczyt UE odbył się fizycznie w Brukseli. Media nie miały jednak dostępu do budynków Rady i wszystkie konferencje odbywały się wirtualnie. Delegacje uczestniczące w obradach były też ograniczone do określonej liczby osób.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × dwa =