ZagranicaHiszpania/ Tysiące osób na protestach przeciwko uwięzieniu rapera Pablo Hasela

Karol Kwiatkowski21 marca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Tysiące mieszkańców Hiszpanii wzięło udział w sobotnich manifestacjach z żądaniem uwolnienia osadzonego od 16 lutego katalońskiego rapera Pablo Hasela. Odbywa on karę więzienia, zasądzoną mu w 2018 r., za obrazę organów państwa i pochwalanie terrorystów z baskijskiej organizacji ETA.

Wprawdzie przed trzema laty sąd orzekł dla Hasela karę 9 miesięcy pozbawienia wolności, ale 12 marca 2021 r. została mu ona podwyższona do 16 miesięcy z powodu odmowy przez muzyka zapłaty grzywny.

Według hiszpańskiej policji największe manifestacje w sobotę miały miejsce w Madrycie i Barcelonie.

Marsze zwolenników Hasela odbyły się również w kilkunastu innych hiszpańskich miastach, w tym m.in. w Gijonie, Maladze, Alicante, Tarragonie, Saragossie, Geronie, Caceres, a także w Leridzie, gdzie odsiaduje wyrok kataloński muzyk.

Wprawdzie większość manifestacji poparcia dla Hasela miała spokojny przebieg, ale część ich uczestników wznosiło hasła wrogie hiszpańskiej monarchii oraz obrażało pilnujących porządku policjantów.

Osadzenie w więzieniu Hasela doprowadziło w drugiej połowie lutego do licznych protestów, głównie w największych miastach Katalonii, a także we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Kraju Basków i Andaluzji.

W zamieszkach, które wybuchły kilka godzin po doprowadzeniu Hasela przez policję do więzienia, brali udział głównie katalońscy separatyści i anarchiści. Straty spowodowane w centrum Barcelony, gdzie odbyło się najwięcej protestów, przekroczyły 1,5 mln euro.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

two + 11 =