Premier z wizytą w Paryżu: ważne, by Europa działała w czasie pandemii w sposób solidarny

Magdalena Targańska17 marca, 20219 min

Ważne jest, by cała Europa w sposób solidarny działała w czasie pandemii; tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z KE i „przynaglanie” producentów do jak najszybszych dostaw szczepionek jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy – powiedział w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.

„Przed nami kluczowe decyzje. Rzeczywiście ten czas epidemii weryfikuje podejście do tego, w jaki sposób poszczególne państwa potrafią ze sobą współpracować. Bardzo dziękuję za takie owocne rozwijanie tego dialogu, który wraz z twoją wizytą rok temu w Warszawie, mogę powiedzieć, na bardzo wielu polach posunął się do przodu” – powiedział w środę premier Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

Przypomniał, że rok temu jako Europa, Francja, Polska „byliśmy w zupełnie innym położeniu, bo był to czas przed epidemią”. „Dziś weryfikujemy nasze zdolności do odpowiedzi na największy kryzys od dziesięcioleci, dla wielu państw największy kryzys od czasów drugiej wojny światowej” – ocenił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że obecnie tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z Komisją Europejską i „przynaglanie” producentów do jak najszybszych dostaw „jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy”.

„Zdajemy sobie sprawę z pewnych obiektywnych trudności, ale jednocześnie podkreślamy, jak ważne jest to, by w sposób solidarny cała Europa rzeczywiście działała na tym polu” – oświadczył premier Polski.

Według niego, „to pole pokazuje, jak ważna jest europeizacja niektórych elementów produkcji, niektórych sektorów”. Jak mówił, wspiera Francję w tym głosie, by część produkcji, „która była przez poprzednie dwadzieścia, trzydzieści lat – jak to się mówi – wyoutsourcowana poza Europę, z powrotem wracała do Europy”. „To jest niezwykle ważne dla tej europejskiej autonomii w obszarze produkcji w dziedzinach fundamentalnie ważnych” – zaznaczył.

Wymienił w tym kontekście kwestię szczepionek, współpracy w zakresie badań i wspólnego rozwijania „wielu przemysłów”. „Ale mam tu także na myśli obszar, który został poruszony przez pana prezydenta, obszar współpracy w dziedzinie obronności” – powiedział premier. Jak mówił, to bardzo ważny temat zarówno w kontekście wschodniej flanki NATO i spójności UE.

Morawiecki po spotkaniu z francuskim prezydentem mówił o polsko-francuskiej współpracy w kluczowych dziedzinach przemysłu”. Jak zażyczył, chodzi m.in. o energetykę i ochronę, ale także inwestycje w infrastrukturę.

Szef polskiego rządu wskazywał, że Polska „nadrabiając wiele zapóźnień z czasów komunizmu przyspieszamy w inwestycjach infrastrukturalnych”. „Budujemy centralny hub komunikacyjny z nowym układem inwestycji kolejowych. Francja na ogromne osiągniecia na tym polu i będziemy chcieli współpracować w tej dziedzinie bardzo blisko” – zadeklarował premier Morawiecki. Wymienił też sieć 5G i infrastrukturę cyfrową jako pole „ogromnych możliwości współpracy” Polski i Francji.

Poinformował, że po spotkaniu z Emmanuelem Macronem rozmawiał też z przedstawicielami francuskich przedsiębiorców. Ocenił, że francuskie firmy do bardzo solidni inwestorzy w Polsce; wyraził też satysfakcję, że coraz więcej polskich firm inwestuje we Francji.

Szef polskiego rządu podkreślił, że w fundamentalnych obszarach jak „geopolityka, współpraca w dziedzinie obronności energetycznej Polska i Francja ma coraz więcej wspólnych programów, tematów”. „Na czele z tym, o którym mówił mój przyjaciel Emmanuel, związanym z Funduszem Odbudowy” – powiedział Mateusz Morawicki. Zaznaczył, że jego rząd przygotował program nowego Polskiego Ładu, który w części opiera się na środkach z unijnego Funduszu Odbudowy.

Premier Morawiecki wyraził przekonanie, że dobra współpraca gospodarcza Polski i Francji przyczyni się do umocnienia UE. „Wierzę bardzo mocno w Unie Europejską, wierzę we współpracę transatlantycką, wierzę w przyjaźń narodów polskiego i francuskiego i w to, że będziemy w stanie zbudować dobrą płaszczyznę do szybkiego odbicia gospodarczego dla dobra wspaniałego narodu francuskiego i wspaniałego narodu polskiego” – powiedział.

Prezydent Francji dziękował Mateuszowi Morawieckiemu za to, że w „tak trudnym i napiętym okresie przybył do Paryża, aby świętować przyjaźń polsko-francuską i kontynuować nasz dialog dwustronny w okolicznościach takich, gdy Europa potrzebuje wspólnych i zgodnych decyzji w wielu ważnych tematach”.

Podkreślał, że pandemia wymaga zbiorowego działania, stworzenie wspólnej platformy zakupu szczepionek, tak aby żadne z państw nie było pominięte przy ich zakupie.

„Będziemy bronić wspólnego frontu walki z pandemią, tak abyśmy mogli produkować szczepionki i Europa będzie mogła mieć więcej zaszczepionych osób” – mówił.

Akcentował, że choć kryzys jest poważny, to są przed nami perspektywy na rozwiązanie i „razem w Europie będziemy silniejsi”.

Macron przekazał, że podczas spotkania poruszany będzie m.in. temat transformacji energetycznej, w tym o wodorze czy energii odnawialnej, a także o obronności.

Wskazywał, że poruszane też będą tematy związane z przyszłotygodniowym spotkaniem Rady Europejskiej. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Marzena Kozłowska, Karol Kostrzewa, Mateusz Roszak

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk