Polska[FILM] Łódzki pomysł na kartę miejską: „J…ać biedę”

Paweł Skutecki12 marca, 20216 min

Hasło „j..ać biedę” pojawiło się w filmie z udziałem łódzkiego komika i standupera, promującym Kartę Łodzianina. Opublikowany przez miasto w mediach społecznościowych spot wzbudził wiele kontrowersji. Jednak zdaniem magistratu ta reklama nikogo nie obraża.

Karta Łodzianina to system rabatów i bonusów dostępny dla osób rozliczających swoje podatki w Łodzi. Organizowany przez urząd miasta program ruszył 1 marca, a wraz z nim kampania promocyjna, która ma zachęcić mieszkańców do wyrabiania tego dokumentu. Jej częścią jest spot z udziałem łódzkiego komika i standupera Rafała Paczesia.Na kilkunastosekundowym filmie Pacześ kupuje bilet „normalny, ale z rabatem” i prezentuje Kartę Łodzianina. Gdy kasjerka dopytuje o rabat, komik odpowiada: „No co, je..ć biedę”.Wulgarne zdanie wywołało falę krytyki, przede wszystkim internautów, którzy pod umieszczonym na profilu Łodzi spotem pisali, że obraża on osoby dotknięte ubóstwem, a użycie na miejskim profilu wulgarnego języka uznano za „słabe” i „pozbawione smaku”.”Niesamowite. Za publiczne pieniądze robi się spot z hasłem +je..ć biedę+. W dodatku w mieście rewitalizacji, gdzie w centrum są obszary, gdzie nawet 20 proc. mieszkańców w związku ze złą sytuacją życiową musi pobierać zasiłki” – napisał jeden z internautów.

„Ludzie tracą pracę, wszyscy się boją kryzysu, wszyscy czują się oszukani i pozostawieni samemu sobie przez rząd i samorządy, a wy robicie „zabawny” filmik j…. biedę? Jesteście żałośni” – oceniła inna internautka.

Zaskoczeni ani zbulwersowani nie byli jedynie bywalcy występów Paczesia, którzy twierdzili, że padające w nagraniu sformułowanie jest charakterystyczne dla standupera.

Podobnego zdania jest dyrektor Biura Promocji i Nowych Mediów w Urzędzie Miasta Łodzi Łukasz Goss, który uważa, że spot nikogo nie obraża, „choć pewnie, jak każda reklama, nie wszystkim musi się podobać”.

Zaznaczył też, że wykorzystany w kampanii slogan to znak rozpoznawczy Paczesia, z którego tłumaczył się wcześniej, m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego, gdzie powiedział m.in., że tym hasłem „życzy wszystkim, żeby byli bogaci i żeby mogli j..ać biedę”.

„Rafał Pacześ jest łodzianinem, wychował się w na Starym Polesiu i – jak sam mówi – w jego domu +nigdy się nie przelewało+. Wiele swoich skeczów kończy właśnie taką puentą i sam Pacześ tłumaczy, że tym hasłem życzy wszystkim +żeby byli bogaci, żeby im też w życiu się udało, tak jak jemu+” – powiedział PAP Goss.

Według magistratu, zaangażowanie Paczesia w kampanię miało pokazać, że nawet tak popularny celebryta chętnie korzysta z dużych rabatów oferowanych przez Kartę Łodzianina. Dyrektor biura promocji zaznaczył, że nie była to pierwsza z kontrowersyjnych akcji marketingowych, dotyczących Łodzi i finansowanych przez miasto.

„Jedną z najbardziej udanych, trafionych i popularnych akcji marketingowych w mediach społecznościowych była przygotowana przez miasto nowe wersja sceny z Cezarym Pazurą z filmu +Ajlawju+ i kultowe już hasło: Łódź k….!” – przypomniał.

Kontrowersyjny spot wciąż można oglądać m.in. na profilu Łodzi na Facebooku.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × dwa =