Badanie: apsiryna może chronić przed COVID-19

Naukowcy twierdzą, że osoby, które przyjmują małe dawki aspiryny, mają o 29 proc. mniejszą szansę na zachorowanie na COVID-19 oraz wracają do zdrowia szybciej i z mniejszymi powikłaniami. 

Aspiryna, jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych leków, zapobiega infekcjom COVID-19, stwierdzili izraelscy naukowcy w „ekscytujących” odkryciach.

W swoich badaniach odkryli, że w próbce izraelskich testów PCR prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku u pacjentów, którzy przyjmowali małe dawki aspiryny, było o 29% mniejsze. Porównali 10 477 wyników z dokumentacją medyczną opisującą, jakie leki profilaktyczne przyjmują pacjenci.

„Byliśmy bardzo podekscytowani, widząc duże zmniejszenie odsetka osób z wynikiem pozytywnym, co daje obiecującą wskazówkę, że aspiryna, tak dobrze znany i niedrogi lek, może być pomocna w walce z pandemią” – powiedziała Milana Frenkel-Morgenstern z Uniwersytet Bar-Ilan dla The Times of Israel.

Oprócz stwierdzenia, że osoby przyjmujące aspirynę, która została opracowana ponad 120 lat temu, są mniej podatne na zdiagnozowanie wirusa, Frenkel-Morgenstern trafiła na inne „ważne” odkrycie: osoby przyjmujące aspirynę, u których zdiagnozowano COVID-19 prawdopodobnie będą mieć krótszą chorobę – o około dwa dni – i rzadziej będą cierpieć z powodu następstw koronawirusa.

„To odkrycie jest bardzo ważne” – powiedziała Frenkel-Morgenstern. Jej wcześniejsze badanie, w którym doszła do wniosku, że witamina D znacznie przyspiesza walkę z COVID-19, zostało potwierdzone przez wielu innych badaczy.

Badanie aspiryny skupiało się na osobach, które przyjmują „niemowlęce” dawki 75 miligramów leku w celu profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie zostało przeprowadzone przez Bar-Ilan, Leumit Health Services i Barzilai Medical Center, a jego wyniki zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie FEBS. Główny autor Barzilaia, prof. Eli Magen, powiedział: „Ta obserwacja możliwego korzystnego wpływu niskich dawek aspiryny na zakażenie COVID-19 jest wstępna, ale wydaje się bardzo obiecująca”.

Frenkel-Morgenstern powiedziała, że mechanizm, dzięki któremu aspiryna najwyraźniej zmniejsza ryzyko infekcji, jest nieznany, ale uważa, że skraca ona czas trwania choroby ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne.

Dr Eugene Merzon, główny naukowiec Leumit, który pracował nad badaniem, powiedział, że pomimo ograniczeń badania obserwacyjnego, w przeciwieństwie do pełnego badania klinicznego, wskaźniki zakażeń można postrzegać jako wskazanie, że aspiryna może być potencjalnie ważna w walka z pandemią. Powiedział, że oddzielne obliczenia dotyczące długości choroby wydają się potwierdzać tę hipotezę.

„Fakt, że widzieliśmy nie tylko prawdopodobieństwo uniknięcia infekcji, ale także skrócenie czasu trwania choroby, wskazuje na możliwość korzyści biologicznych wynikających z przyjmowania aspiryny” – powiedział.

Frenkel-Morgenstern powiedziała, że są to wczesne badania, które, jak ma nadzieję, doprowadzą do dalszych badań, i podkreśliła, że nie zaleca ludziom samodzielnego przepisywania aspiryny.

Źródło: The Time of Israel.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    13 marca, 2021 at 2:58 pm

    I w ten prosty sposób odkryto po raz stopińdzieśonty Amerykę!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk