ZagranicaJaponia/ Minister: dość wysoki odsetek nagłych reakcji alergicznych po szczepionce Pfizera

Karol Kwiatkowski11 marca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wydaje się, że u po podaniu szczepionki na Covid-19 firmy Pfizer u Japończyków częściej niż u mieszkańców Europy i USA występuje anafilaksja, czyli nagła reakcja alergiczna – powiedział japoński minister odpowiedzialny za program szczepień Taro Kono.

Do środy w Japonii specyfik Pfizera podano 148 tys. pracowników służby zdrowia, a u 25 z tych osób odnotowano anafilaksję. 24 z tych osób to kobiety – podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Według tej agencji w USA anafilaksję po podaniu szczepionki Pfizera stwierdzano u pięciu osób na milion podanych dawek, a w Wielkiej Brytanii – u 20 na milion.

„To prawda, wydaje się, że (w Japonii) jest więcej niż w Stanach Zjednoczonych i Europie” – powiedział w środę komisji parlamentarnej minister Kono.

Kyodo zaznacza, że w Japonii podano jak dotąd znacznie mniej szczepionek, a odsetek przypadków anafilaksji może się zmienić, gdy więcej ludzi dostanie zastrzyki.

Według ministerstwa zdrowia objawy anafilaksji pojawiały się w ciągu 5-30 minut po podaniu szczepionek. Były wśród nich ból gardła, pokrzywka i trudności z oddychaniem. Wszystkie osoby, u których wystąpiła taka reakcja, otrzymały pomoc i wydobrzały.

Minister zdrowia Norihisa Tamura zapowiedział, że w piątek panel ekspertów resortu przyjrzy się sprawie, by ustalić, czy objawy zgłaszane w Japonii były równie poważne, jak te wliczane do statystyk za granicą.

W Japonii trwa obecnie faza szczepień, w której planowane jest podanie preparatów 4,8 mln pracowników służby zdrowia. W połowie czerwca program ma być rozszerzony na osoby w wieku 65 lat i starsze, a w dalszej kolejności na osoby z chorobami przewlekłymi i pracowników domów opieki nad seniorami.

Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × 1 =