ZagranicaJaponia/ Minister: dość wysoki odsetek nagłych reakcji alergicznych po szczepionce Pfizera

Karol Kwiatkowski11 marca, 20213 min

Wydaje się, że u po podaniu szczepionki na Covid-19 firmy Pfizer u Japończyków częściej niż u mieszkańców Europy i USA występuje anafilaksja, czyli nagła reakcja alergiczna – powiedział japoński minister odpowiedzialny za program szczepień Taro Kono.

Do środy w Japonii specyfik Pfizera podano 148 tys. pracowników służby zdrowia, a u 25 z tych osób odnotowano anafilaksję. 24 z tych osób to kobiety – podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Według tej agencji w USA anafilaksję po podaniu szczepionki Pfizera stwierdzano u pięciu osób na milion podanych dawek, a w Wielkiej Brytanii – u 20 na milion.

„To prawda, wydaje się, że (w Japonii) jest więcej niż w Stanach Zjednoczonych i Europie” – powiedział w środę komisji parlamentarnej minister Kono.

Kyodo zaznacza, że w Japonii podano jak dotąd znacznie mniej szczepionek, a odsetek przypadków anafilaksji może się zmienić, gdy więcej ludzi dostanie zastrzyki.

Według ministerstwa zdrowia objawy anafilaksji pojawiały się w ciągu 5-30 minut po podaniu szczepionek. Były wśród nich ból gardła, pokrzywka i trudności z oddychaniem. Wszystkie osoby, u których wystąpiła taka reakcja, otrzymały pomoc i wydobrzały.

Minister zdrowia Norihisa Tamura zapowiedział, że w piątek panel ekspertów resortu przyjrzy się sprawie, by ustalić, czy objawy zgłaszane w Japonii były równie poważne, jak te wliczane do statystyk za granicą.

W Japonii trwa obecnie faza szczepień, w której planowane jest podanie preparatów 4,8 mln pracowników służby zdrowia. W połowie czerwca program ma być rozszerzony na osoby w wieku 65 lat i starsze, a w dalszej kolejności na osoby z chorobami przewlekłymi i pracowników domów opieki nad seniorami.

Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × jeden =