PolskaEmilewicz: nie jestem zwolenniczką parytetów

Magdalena Targańska8 marca, 20212 min

Nie jestem zwolenniczką parytetów; wielokrotnie mówiłam, że chcę konkurować – i na rynku pracy, i także w polityce – kompetencjami, umiejętnościami, a nie tym, że noszę sukienkę, a nie spodnie – podkreśliła w poniedziałek b. wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz mówiła w poniedziałek w Polsat News, że nie jest zwolenniczką parytetów. „Wielokrotnie mówiłam, że ja chcę konkurować – i na rynku pracy, i także w polityce – kompetencjami, umiejętnościami, a nie tym, że noszę sukienkę, a nie spodnie” – podkreśliła b. wicepremier. „Parytety są dla mnie raczej takim pomysłem dehumanizującym kobiety” – dodała.

Na uwagę, że zaledwie 9 proc. kobiet zarządza największymi spółkami w państwie Emilewicz przyznała, że tych kobiet rzeczywiście nie jest najwięcej. Według niej, być może wynika to z tego, że kobiety dokonują takiego właśnie wyboru. „Zdajemy sobie sprawę, że łączenie funkcji zawodowych z życiem rodzinnym jest tym trudniejsze im wyższe stanowisko zajmujemy, tym ono więcej od nas wymaga czasu” – podkreśliła b. wicepremier.

„I ten dylemat, czy rezygnować z życia rodzinnego na rzecz pełnej aktywności zawodowej jest realnym dylematem, który towarzyszy kobietom. I być może dlatego jest ich nieco mniej na tych głównych krzesłach w dużych korporacjach” – powiedziała Emilewicz. (PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście + 10 =