PolskaWymóg testu na COVID-19 przez porodem rodzinnym bezprawny

– Szpital nie miał prawa wymagać od osób towarzyszących przy porodzie rodzinnym uprzedniego wykonania płatnego testu na obecność koronawirusa – uznał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. 

Rzecznik Praw Pacjenta uznał praktyki stosowane w jednym z wielkopolskich szpitali za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Nieprawidłowości polegały na wymaganiu od osób towarzyszących przy porodzie (tak zwane „porody rodzinne”) wykonania uprzednio testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i dodatkowo zapłacenia za ten test, co narusza prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wprowadzone w szpitalu zasady porodów rodzinnych przewidywały, że podczas porodu rodzącym pacjentkom towarzyszyć mogą wyłącznie osoby, które wykonały w szpitalu test na obecność wirusa SARS-CoV-2 i uzyskały wynik ujemny. Co więcej, szpital pobierał opłatę w wysokości 100 zł za wykonanie testu.

Rzecznik Praw Pacjenta po przeprowadzeniu postępowania uznał, że stosowane praktyki naruszają zbiorowe prawa pacjentów do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

Opisana praktyka jest niezgodna z zaleceniami w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii choroby COVID-19, ustalonymi wspólnie przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie perinatologii. Wytyczne te nie zakładają obowiązkowego przeprowadzenia testów na COVID-19 u wszystkich osób towarzyszących w porodzie, niemniej osoby towarzyszące zobowiązane są do bezwzględnego stosowania środków ochrony osobistej i przestrzegania procedur sanitarnych.

Jak wskazał Rzecznik Praw Pacjenta, w indywidualnych przypadkach może zaistnieć konieczność przeprowadzenia testu, ale odgórne wymaganie jego wykonania od wszystkich osób chcących towarzyszyć w porodzie ogranicza prawo rodzących pacjentek do obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych i stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów.

Rzecznik Praw Pacjenta nakazał zaniechanie powyższych praktyk i oczekuje na wykonanie decyzji przez szpital.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć + jedenaście =