PolskaDr Sutkowski: możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie wyższa

Karol Kwiatkowski28 lutego, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Mamy w Polsce trzecią falę pandemii. Niedzielne dane są niepokojące, a te z najbliższego wtorku i środy będą zapewne potwierdzały obecną tendencję, czyli będą wyższe – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Badania laboratoryjne potwierdziły 10 099 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 2 tys. chorych mniej niż w sobotę, ale o ponad 3 tys. więcej niż tydzień temu – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 114 osób.

„To jest bardzo dużo zakażeń jak na weekend” – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie – „niedzielne dane są niepokojące”. „Mówią, że mamy w Polsce trzecią falę, wpisują się jednocześnie w statystykę, która jest od początku ubiegłego tygodnia. Obserwujemy bowiem ekspansję w naszym kraju wirusa prawdopodobnie w wersji brytyjskiej, która ma większą transmisyjność o 30-35 proc.” – zaznaczył ekspert.

Jak dodał – „dane z najbliższego wtorku i środy będą zapewne potwierdzały obecną tendencję, czyli będą wyższe niż te z soboty i niedzieli”.

W ocenie Sutkowskiego, niepokój budzi również liczba zarejestrowanych zgonów. „Możemy spodziewać się, że w najbliższych dniach będą one jeszcze wyższe” – powiedział.

Wyjaśnił, że przyczyną wzrostu zachorowań poza zachowaniami ludzi – m.in. brakiem noszenia prawidłowo maseczek i spotkaniami w większych grupach – są także warunki atmosferyczne. „Obserwujemy w ostatnich dniach niestabilność pogody, która ma wpływ na niestabilność wirusa oraz naszych zachowań, powodując np. przechłodzenie organizmu” – zwrócił uwagę dr Sutkowski.

Powiedział, że wyższe temperatury będą wpływać na hamowanie wzrostu zachorowań. „Im cieplej tym lepiej, ponieważ wysoka temperatura niszczy lipidową otoczkę wirusa. On ginie przy suchym i ciepłym powietrzu” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że wciąż w Polsce nie ma tzw. odporności stadnej. „Na razie przechorowało COVID-19 bądź zostało zaszczepionych przeciw koronawirusowi ok. 20 proc. społeczeństwa, czyli zostało jeszcze 80 proc., która jest narażona na zakażenie” – wskazał.

W ocenie Sutkowskiego – wiele osób uważa, że może sobie pozwolić na zupełną swobodę, jeśli chodzi o interpretacje przepisów pandemicznych. „Od soboty obowiązują w Polsce zalecenia dotyczące stosowania osłony nosa i ust. Zwracajmy uwagę, żeby to była maska chirurgiczna, a w przypadku przebywania większej ilości osób obok nas – nawet dwie maski chirurgiczne” – zaapelował prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × 3 =