ZagranicaPortugalia/ Rząd zgadza się na koncerty w kwietniu, by sprawdzić wpływ wirusa na festiwale

Karol Kwiatkowski27 lutego, 20213 min

Rząd Antonia Costy zgodził się na organizację w kwietniu co najmniej dwóch dużych koncertów muzycznych w Lizbonie oraz Porto. Wydarzenia mają służyć zbadaniu wpływu koronawirusa na duże imprezy kulturalne, w szczególności na festiwale.

Z piątkowych informacji rządowej agendy medycznej, Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS), wynika, że w marcu przedstawiciele portugalskich służb sanitarnych odbędą serię spotkań służących ustaleniu strategii organizacji letnich festiwali muzycznych.

Sprawdzianem zasad organizacji festiwali w warunkach Covid-19, będą co najmniej dwa kwietniowe koncerty w Lizbonie i Porto. W ich trakcie przetestowany zostanie wpływ obowiązkowego zachowania dystansu społecznego i masek ochronnych na zachowanie bezpieczeństwa podczas dużych imprez kulturalnych w plenerze.

Według ekspertów z DGS warunkiem udziału w tych wydarzeniach będą też szybkie testy śliny wykonywane przed wejściem na teren, na którym organizowany jest koncert, w domyśle w plenerze. Przedstawiciele agendy rządowej nie wykluczają jednak sprawdzenia efektu organizacji koncertów wewnątrz hal.

Pasjonaci festiwali muzycznych twierdzą, że kwietniowe koncerty są doskonałym pomysłem służb medycznych Portugalii, aby sprawdzić możliwość powrotu do programów kulturalnych, a także ratować sektor wydarzeń kulturalnych.

Jak powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro, właśnie wśród spółek branży rozrywkowej notowanych jest w okresie pandemii Covid-19 najwięcej spadków obrotów oraz bankructw.

“Możliwość organizowania festiwali muzycznych latem dałaby wielu ludziom możliwość odreagowania wielomiesięcznych restrykcji sanitarnych oraz ograniczenia kontaktu z kulturą do sfery wirtualnej, a jednocześnie chroniłaby przed kolejnymi bankructwami” – dodał Monteiro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − 5 =