PolitykaNiedzielski: w ramach Krajowego Planu Odbudowy 20 mld zł na sektor medyczny

Magdalena Targańska26 lutego, 20216 min

Krajowy Plan Odbudowy docenia rolę sektora medycznego i poświęca mu duży program. Blisko 20 mld zł będzie przeznaczone na dofinansowanie, wsparcie i odbudowę postcovidową oraz przywracanie funkcjonalności sektora medycznego – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej w Warszawie poświęconej Krajowemu Planowi Odbudowy minister Niedzielski zapowiedział cztery obszary zmian w sektorze zdrowia. Wymienił – cyfryzację opieki zdrowotnej; zwiększenie liczebności personelu medycznego; wzmocnienie zaplecza naukowego oraz stworzenie warunków dla rozwoju sektora leków.

Przypomniał, że 4 marca 2020 r. w Polsce odnotowano pierwszy przypadek SARS-CoV-2. „To jest bardzo symboliczne, że od tego czasu upływa właśnie rok (…) i pracujemy, dyskutujemy, mówimy o tym, jak odbudować kraj po tej traumie” – powiedział Niedzielski.

„Bardzo się cieszę, że Krajowy Plan Odbudowy docenia tę rolę sektora medycznego, ponieważ poświęca mu oddzielny obszar, duży program, który w tak znaczącym stopniu, bo bliskim 20 mld zł, będzie dofinansowywał i wspierał odbudowę postcovidową, przywracanie funkcjonalności sektora medycznego” – powiedział szef MZ. Ocenił, że ostatni czas „szczególnie dobitnie pokazał, jak bardzo gospodarka i zdrowie są systemem naczyń połączonych”. „Nic tak się nie opłaca, jak inwestycja w zdrowie” – dodał.

Cyfryzacja opieki zdrowotnej; zwiększenie liczebności personelu medycznego; wzmocnienie zaplecza naukowego oraz stworzenie warunków dla rozwoju sektora leków – to cztery obszary zmian w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które wymieniał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pierwszy obszar zmian w sektorze zdrowia będzie związany „ze zwiększeniem efektywności i dostępności świadczeń zdrowotnych przez wsparcie infrastrukturalne podmiotów leczniczych i rozwój e-zdrowia”. Przekonywał, że pandemia pokazała, jak cenne okazały się narzędzia takie jak e-recepta, e-zwolnienie czy e-skierowanie.

„Chcemy rozwijać ten kierunek rozwoju poprzez wprowadzenie nowych elementów” – zapowiedział. Jako taki nowy element wymienił elektroniczną dokumentację medyczną, czyli – wyjaśniał – „sposób zapisywania informacji o leczeniu pacjenta (…) dostępny dla pacjenta zawsze pod ręką i możliwy do skonsultowania”.

„Cyfryzacja w dziedzinie opieki zdrowotnej (…) to też kontynuacja procesu (…) ochrony epidemiologicznej” – powiedział Niedzielski, wskazując na sanepid, którego „stan pod kątem cyfryzacji pokazywał, że potrzebne są ogromne inwestycje”.

Zapowiedział, że w ramach pierwszego obszaru planowane jest również wzmocnienie infrastruktury „ukierunkowanej na priorytetowe dziedziny, tzn. zakaźnictwo, onkologia i kardiologia – główne dziedziny, które przyczyniają się do leczenia Polaków w największej skali”.

Drugi obszar zmian – powiedział minister – dotyczy kadr medycznych. „Chcemy działać w kierunku zwiększenia liczebności personelu medycznego poprzez stworzenie odpowiednich warunków do ich kształcenia. Chodzi zarówno o inwestycje w modernizację bazy dydaktycznej, ale też (…) chcemy stworzyć system, który będzie skłaniał do podejmowania i kontynuowania studiów medycznych” – tłumaczył Niedzielski.

Dodał, że chodzi o „system stypendiów, o współfinansowanie studiów odpłatnych i o system mentoringu”.

Trzecie zagadnienie – to wzmocnienie zaplecza naukowego w dziedzinie nauk medycznych i zdrowia. „Chodzi o wsparcie zarówno sektora biomedycznego dla (…) firm, które działają już w zakresie B+R (Badanie i Rozwój – PAP)” – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że „to jest przyszłość medycyny – analizy, budowanie ścieżek pacjenta poprzez analizowanie zakresów informacyjnych, wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji po to, żeby przewidywać różne konsekwencje zdrowotne. To jest ten +low-hanging fruit+”.

Zaznaczył, że system danych jest dobrze rozwinięty, a Narodowy Fundusz Zdrowia jest dysponentem potężnej bazy informacyjnej.

Powiedział, że planowane jest także stworzenie sprzyjającego warunków dla rozwoju sektora leków i wyrobów medycznych. „Przewidujemy inwestycje zarówno w infrastrukturę jak i w badania. Będziemy chcieli rozbudować infrastrukturę produkcyjną, ale jednocześnie prowadzić badania i projekty, których celem jest właśnie wytwarzanie nowych substancji” – wyjaśnił minister zdrowia. (PAP)

 

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 − 11 =