PolitykaNiedzielski: w ramach Krajowego Planu Odbudowy 20 mld zł na sektor medyczny

Magdalena Targańska26 lutego, 20216 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Krajowy Plan Odbudowy docenia rolę sektora medycznego i poświęca mu duży program. Blisko 20 mld zł będzie przeznaczone na dofinansowanie, wsparcie i odbudowę postcovidową oraz przywracanie funkcjonalności sektora medycznego – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej w Warszawie poświęconej Krajowemu Planowi Odbudowy minister Niedzielski zapowiedział cztery obszary zmian w sektorze zdrowia. Wymienił – cyfryzację opieki zdrowotnej; zwiększenie liczebności personelu medycznego; wzmocnienie zaplecza naukowego oraz stworzenie warunków dla rozwoju sektora leków.

Przypomniał, że 4 marca 2020 r. w Polsce odnotowano pierwszy przypadek SARS-CoV-2. „To jest bardzo symboliczne, że od tego czasu upływa właśnie rok (…) i pracujemy, dyskutujemy, mówimy o tym, jak odbudować kraj po tej traumie” – powiedział Niedzielski.

„Bardzo się cieszę, że Krajowy Plan Odbudowy docenia tę rolę sektora medycznego, ponieważ poświęca mu oddzielny obszar, duży program, który w tak znaczącym stopniu, bo bliskim 20 mld zł, będzie dofinansowywał i wspierał odbudowę postcovidową, przywracanie funkcjonalności sektora medycznego” – powiedział szef MZ. Ocenił, że ostatni czas „szczególnie dobitnie pokazał, jak bardzo gospodarka i zdrowie są systemem naczyń połączonych”. „Nic tak się nie opłaca, jak inwestycja w zdrowie” – dodał.

Cyfryzacja opieki zdrowotnej; zwiększenie liczebności personelu medycznego; wzmocnienie zaplecza naukowego oraz stworzenie warunków dla rozwoju sektora leków – to cztery obszary zmian w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które wymieniał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pierwszy obszar zmian w sektorze zdrowia będzie związany „ze zwiększeniem efektywności i dostępności świadczeń zdrowotnych przez wsparcie infrastrukturalne podmiotów leczniczych i rozwój e-zdrowia”. Przekonywał, że pandemia pokazała, jak cenne okazały się narzędzia takie jak e-recepta, e-zwolnienie czy e-skierowanie.

„Chcemy rozwijać ten kierunek rozwoju poprzez wprowadzenie nowych elementów” – zapowiedział. Jako taki nowy element wymienił elektroniczną dokumentację medyczną, czyli – wyjaśniał – „sposób zapisywania informacji o leczeniu pacjenta (…) dostępny dla pacjenta zawsze pod ręką i możliwy do skonsultowania”.

„Cyfryzacja w dziedzinie opieki zdrowotnej (…) to też kontynuacja procesu (…) ochrony epidemiologicznej” – powiedział Niedzielski, wskazując na sanepid, którego „stan pod kątem cyfryzacji pokazywał, że potrzebne są ogromne inwestycje”.

Zapowiedział, że w ramach pierwszego obszaru planowane jest również wzmocnienie infrastruktury „ukierunkowanej na priorytetowe dziedziny, tzn. zakaźnictwo, onkologia i kardiologia – główne dziedziny, które przyczyniają się do leczenia Polaków w największej skali”.

Drugi obszar zmian – powiedział minister – dotyczy kadr medycznych. „Chcemy działać w kierunku zwiększenia liczebności personelu medycznego poprzez stworzenie odpowiednich warunków do ich kształcenia. Chodzi zarówno o inwestycje w modernizację bazy dydaktycznej, ale też (…) chcemy stworzyć system, który będzie skłaniał do podejmowania i kontynuowania studiów medycznych” – tłumaczył Niedzielski.

Dodał, że chodzi o „system stypendiów, o współfinansowanie studiów odpłatnych i o system mentoringu”.

Trzecie zagadnienie – to wzmocnienie zaplecza naukowego w dziedzinie nauk medycznych i zdrowia. „Chodzi o wsparcie zarówno sektora biomedycznego dla (…) firm, które działają już w zakresie B+R (Badanie i Rozwój – PAP)” – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że „to jest przyszłość medycyny – analizy, budowanie ścieżek pacjenta poprzez analizowanie zakresów informacyjnych, wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji po to, żeby przewidywać różne konsekwencje zdrowotne. To jest ten +low-hanging fruit+”.

Zaznaczył, że system danych jest dobrze rozwinięty, a Narodowy Fundusz Zdrowia jest dysponentem potężnej bazy informacyjnej.

Powiedział, że planowane jest także stworzenie sprzyjającego warunków dla rozwoju sektora leków i wyrobów medycznych. „Przewidujemy inwestycje zarówno w infrastrukturę jak i w badania. Będziemy chcieli rozbudować infrastrukturę produkcyjną, ale jednocześnie prowadzić badania i projekty, których celem jest właśnie wytwarzanie nowych substancji” – wyjaśnił minister zdrowia. (PAP)

 

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 + 2 =