ZagranicaIzrael chce przekazać 100 tys. szczepionek do 15 krajów za poparcie dyplomatyczne

Magdalena Targańska24 lutego, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Izrael ma zamiar przekazać prawie 100 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do około 15 krajów w zamian za poparcie dyplomatyczne – pisze w środę izraelski portal anglojęzyczny Times of Israel.

Lista krajów nie została jeszcze sfinalizowana, ale doniesienia mówią, że znajdą się na niej Włochy i Czad, a także inne państwa afrykańskie, które odnowiły stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry – które otworzyły misje dyplomatyczne w Jerozolimie lub zobowiązały się do tego – również mają otrzymać szczepionki.

Dawki mają pochodzić z zapasów szczepionek, które Izrael zakupił od firmy Moderna.

Według kancelarii premiera Benjamina Netanjahu do Izraela zgłosiło się wiele krajów z prośbą o szczepionki. W oświadczeniu nie wymieniono ani krajów ani rodzaju szczepionek, które zostaną przekazane, a jedynie podano, że tysiące preparatów zostanie wysłanych do Ramallah, siedziby rządu Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jak pisze Times of Israel, ministrowie byli trzymani w niewiedzy na temat planu, który jest forsowany przez szefa rządu.

„Fakt, że Netanjahu nieodpowiedzialnie handluje szczepionkami obywateli Izraela, za które zapłacono z ich podatków, pokazuje, że uważa, iż rządzi monarchią, a nie państwem” – napisał na Twitterze minister obrony Beni Ganc. „Taki proces wymaga dyskusji i zatwierdzenia. Tylko potrzeba bezpieczeństwa, dyplomatyczna lub pilna potrzeba medyczna mogłaby uzasadnić taki proces; Netanjahu musi przedstawić to opinii publicznej lub przynajmniej uzyskać zatwierdzenie przez odpowiednie gremia” – dodał.

Minister finansów Israel Kac, członek partii Likud premiera Netanjahu, również powiedział, że nic mu nie wiadomo o planach przekazania szczepionek różnym krajom w zamian za wsparcie dyplomatyczne.

Po raz pierwszy o sprawie poinformowało w niedzielę izraelskie radio. Jak podało, premier Netanjahu jest zainteresowany zaoferowaniem szczepionek w ramach wsparcia dyplomatycznego. W rozmowach z kilkoma źródłami rządowymi premier podobno poruszył możliwość przekazania dawek szczepionek pewnym niewymienionym z nazwy krajom w celu poprawy pozycji dyplomatycznej Izraela na świecie. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 5 =