DuchowośćPolskaBiskup Gądecki: Módlmy się za osoby decydujące się na apostazję

Paweł Skutecki21 lutego, 20216 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

O modlitwę za osoby, które w ostatnim czasie zdecydowały się na apostazję, poprosił w liście pasterskim na Wielki Post metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, ich decyzje „są powodem cierpienia i podziałów w wielu rodzinach”.

„Zdaję sobie sprawę z tego, że przyczyną odejścia niektórych był także brak czytelnego świadectwa wiary z naszej strony” – przyznał hierarcha. Metropolita poznański zaznaczył, że „dla każdego istnieje droga powrotu”.

Abp Stanisław Gądecki napisał w liście pasterskim, że wielkopostna droga jest swego rodzaju projektem duchowym, opartym na modlitwie, poście i jałmużnie. Wskazał, że w Wielkim Poście „warto więcej czasu poświęcić na rozmowę z Bogiem”. Wyjaśnił, że wyrzeczenia postne stanowią narzędzie pozwalające uporządkować nasze życie, zaś praktykowanie jałmużny „uwalnia nas od chciwości”.

Jednocześnie zachęcił wiernych do ofiarowania modlitwy i postu w intencji osób, które w ostatnim czasie zadeklarowały swoje odejście od Boga i Kościoła, składając na ręce swoich proboszczów akt apostazji. „Wielu z nich – jak sami to piszą – nie miało żadnego kontaktu z parafią, nie prowadziło życia sakramentalnego i nie akceptowało faktu, że zostali ochrzczeni jako niemowlęta. Niektórzy żalą się, że – jako dzieci – zostali ochrzczeni +przemocą+, przed osiągnięciem wieku dojrzałości” – napisał hierarcha.

Metropolita poznański zauważył przy tym, że „gdyby analogicznie stosować tę samą zasadę do szkolnictwa, wówczas naukę w szkole należałoby rozpoczynać dopiero w wieku osiemnastu lat”.

„Niejednokrotnie nie podzielali oni zasad moralności chrześcijańskiej, a jednocześnie czują się zgorszeni grzechami ludzi Kościoła. Wprawdzie niektóre osoby składające akt apostazji dały się zwieść antykościelnej propagandzie, jednakże – zdaję sobie również sprawę z tego, że przyczyną odejścia niektórych był także brak czytelnego świadectwa wiary z naszej strony” – napisał.

„Te decyzje są powodem cierpienia i podziałów w wielu rodzinach. Dla każdego, kto oddala się od Boga i porzuca wspólnotę Kościoła, istnieje droga powrotu, ale wiedzie ona tylko poprzez nawrócenie. Proszę was wszystkich, drodzy diecezjanie, o ofiarowanie modlitwy i postu w tych intencjach” – dodał.

Podkreślając znaczenie jałmużny w okresie Wielkiego Postu abp Gądecki zaznaczył, że „tylko w wąskim znaczeniu stanowi ona datek przekazany osobie potrzebującej”. „W szerokim sensie idzie o całościową postawę czynnej miłości wobec innych ludzi. Wiąże się to ściśle z odkryciem własnych talentów i służeniem nimi osobom potrzebującym. Jeśli dzięki praktyce postu oszczędzimy pieniądze czy produkty żywnościowe – nawet jeśli będzie tego niewiele – przekażmy to ludziom potrzebującym” – napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że tylko w stolicy Wielkopolski każdego dnia przy czterech domach zakonnych posiłek otrzymuje około tysiąca potrzebujących osób.

„Zorientujmy się, jaką inicjatywę charytatywną możemy wesprzeć. Szczególnie proszę o pomoc dla tych dzieł, które służą chorym dzieciom, samotnym matkom czy rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością. Wiele takich inicjatyw podejmuje Caritas naszej archidiecezji. Bardzo cieszy mnie inicjatywa naszych księży, którzy swoją kapłańską jałmużną postną wspomogą Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia w Kiekrzu koło Poznania” – napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański zaznaczył, że przeżywanie Wielkiego Postu w miłości oznacza też opiekę nad tymi, którzy cierpią, którzy są opuszczeni lub udręczeni z powodu pandemii i choroby Covid-19. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × dwa =