Izrael/ Po szczepionce Pfizera spadek zachorowań na Covid-19 o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych

Karol Kwiatkowski14 lutego, 202133 min

Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na Covid-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych – wynika z badania izraelskiej firmy świadczącej usługi zdrowotne Clalit, o którym informuje w niedzielę dziennik „Haarec”.

W badaniach Clalit przeanalizowano dane 1,2 mln osób objętych opieką tej firmy, w tym 600 tys. osób, które otrzymały szczepionkę Pfizera i 600 tys. ludzi niezaszczepionych.

W grupie szczepionych liczba zachorowań na Covid-19, którym towarzyszą symptomy, spadła o 94 proc., a liczba przypadków choroby o ciężkim przebiegu – o 92 proc. W grupie tej było 170 tys. osób powyżej 60. roku życia i 430 tys. osób w wieku od 16 do 59 lat.

Badanie wykazało, że szczepionki są równie skuteczne w przypadku osób powyżej 70. roku życia, jak i ludzi młodszych; testy kliniczne Pfizera nie mogły tego wykazać, ponieważ uczestniczyło w nich zbyt mało osób z tej grupy wiekowej.

Wyniki badania dowodzą również, że szczepienia bardzo skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby, czego też nie udało się ustalić wcześniej, w testach klinicznych, bo grupa osób, u których pojawił się Covid-19 o ciężkim przebiegu, była wówczas za mała.

Izrael zyskał sławę globalnego lidera szczepień przeciw Covid-19, ponieważ bardzo szybko przeprowadza kampanię szczepień, między innymi dlatego, że izraelski powszechny system opieki zdrowotnej – według wielu rankingów znajdujący się w światowej czołówce – wymaga, by każdy mieszkaniec kraju należał do kasy chorych.

Szybka realizacja programu szczepień w Izraelu jest też możliwa dzięki wyjątkowej umowie z producentem preparatu, amerykańską firmą Pfizer. Koncern zgodził się na szybkie dostarczanie większej liczby dawek w zamian za częściowy dostęp do obszernej bazy danych prowadzonej przez kasy chorych, co wciąż wzbudza w Izraelu obawy o bezpieczeństwo informacji na temat obywateli i możliwość ich powtórnej identyfikacji.

Według epidemiologów Izrael może być w stanie zaszczepić 95 proc. osób z grup ryzyka do marca, co mogłoby pozwolić na powrót do życia sprzed pandemii. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

 • jakub

  14 lutego, 2021 at 9:06 pm

  wystarczyło przestać badać i byłby nawet spadek o 100%….

  Reply

 • zdzicho

  14 lutego, 2021 at 9:49 pm

  Po prostu naród wybrany.. ma spaść to spada.
  Białoruś to inny naród wybrany, tam po prostu nie ma co spaść.. nie, zaraz… spadła tam liczba zgonów do najniższej od 29 lat. A w naszym narodzie wybranym ilość dodatkowych trupów wzrosła do większej niż w Auschwitz.

  Czysta arytmetyka – w 2020 zmarło dodatkowo więcej Polaków niż co roku ginęło w Auschwitz.

  Reply

 • qwe

  15 lutego, 2021 at 9:18 am

  Wystarczy spojrzeć na oficjalne statystyki Izraela żeby zdać sobie sprawę ze ten artykuł delikatnie mówiąc mija się z prawdą wy starczy spojrzeć ze po szczepieniach jest spoty wzrost zachorować i umieralności. Oraz ze po szczepieniach preparatem GMO/nRNA powstają nowe mutacje (patrz Wielka Brytania)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *