MRiPS: rodzice złożyli już ponad 1,8 mln wniosków o 500 plus

Magdalena Targańska13 lutego, 20213 min

Rodzice i opiekunowie złożyli do tej pory ponad 1,8 mln wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zdecydowana większość wniosków – ponad 1,6 mln – została złożona za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

1 lutego ruszył internetowy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Wnioski można składać za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Według danych MRiPS rodzice złożyli dotąd ponad 1,8 mln wniosków. „To bardzo dobry wynik. Cieszy nas, że informacja o konieczności złożenia wniosku dotarła do rodziców i opiekunów, że nie odkładają oni decyzji o złożeniu wniosku na ostatnią chwilę, że korzystają z elektronicznych kanałów umożliwiających dopełnienie formalności, co znacznie przyśpiesza całą procedurę i jest bezpieczne, ze względu na panującą epidemię” – podkreśliła minister Maląg.

Wskazała, że z dotychczasowej puli złożonych wniosków, zdecydowana większość – ponad 1,6 mln – została złożona za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej.

Przypomniała, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia. Z kolei, złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Od 1 kwietnia możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.(PAP)

 

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk