Biden zapowiada „skrajnie ostrą rywalizację” z Chinami

Paweł Skutecki7 lutego, 202113 min

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji CBS News, że Stany Zjednoczone i Chiny nie są skazane na konflikt, ale czeka je „skrajnie ostra rywalizacja”. Zapewnił, że jego podejście do relacji z Chinami będzie inne niż poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa.

Zapytany, dlaczego po objęciu prezydentury 20 stycznia nie przeprowadził jeszcze rozmowy telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, Biden odparł, że nie miał jeszcze do tego okazji, ale zaznaczył, że dobrze zna Xi.

„Mówią mi, że prawdopodobnie spędziłem więcej czasu z Xi Jinpingiem niż jakikolwiek inny światowy przywódca, bo spędziłem z nim na spotkaniach 24-25 godzin, kiedy byłem wiceprezydentem. Całkiem dobrze go znam” – powiedział Biden. Jak dodał, choć według niego Xi jest „bardzo inteligentny i bardzo twardy”, to nie ma w sobie nic z demokraty.

„Zawsze mu mówiłem, że nie musi być między nami konfliktu, ale będzie skrajnie ostra rywalizacja. I nie będę robił tego w sposób, który on zna (…). Nie zrobię tego w sposób, w który robił to Trump. Będziemy skupiać się na międzynarodowych zasadach” – zapowiedział nowy przywódca USA.

We wcześniej opublikowanych fragmentach wywiadu, pierwszego po objęciu przez niego władzy w Białym Domu, Biden zapowiedział m.in. że nie powróci do umowy atomowej z Iranem, zanim pierwszego kroku nie wykona Teheran. Stwierdził również, że – wbrew tradycji – jest przeciwny dalszemu otrzymywaniu przez Trumpa informacji wywiadowczych, ze względu na jego „nieobliczalne zachowanie”. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • zdzicho

    8 lutego, 2021 at 8:12 am

    Cały „gabinet” tego faceta jest żydowski, więc bladego pojęcia nie ma o własnej polityce.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk