Lewiatan chce znalezienia polskiej drogi walki ze skutkami COVID-19

Paweł Skutecki5 lutego, 20213 min

Przedsiębiorcy są gotowi na stosowanie dodatkowych reżimów sanitarnych – napisał w piątek dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski, odnosząc się do decyzji rządu o odmrożeniu części gospodarki.

Jak zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, od 12 lutego zostaną otwarte, w reżimie sanitarnym, hotele, kina, teatry, filharmonie i opery oraz stoki narciarskie i baseny. Zamknięte mają pozostać restauracje oraz siłownie i branża fitness.

„To dobra informacja dla wielu przedsiębiorców. Od dawna apelujemy, aby rząd stopniowo, w sposób bezpieczny, odmrażał gospodarkę. Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie polskiej drogi walki ze skutkami pandemii Covid-19, która umożliwi luzowanie obostrzeń w sposób odpowiedzialny, dający szanse na rozpoczęcie działalności na mniejszą skalę i przy dodatkowych obostrzeniach, w miarę zmniejszania liczby zakażeń” – twierdzi cytowany w informacji dyrektor generalny Lewiatana. Zaznaczył, że przedsiębiorcy z zamkniętych branż są skłonni uruchamiać swoje biznesy nawet przy mniejszych limitach klientów, Podkreślił, że gotowa na to jest też „branża gastronomiczna i fitness, o ile skala działalności będzie mogła być zwiększana w miarę ustępowania pandemii”. Dodał, że przedsiębiorcy są przygotowani na stosowanie dodatkowych reżimów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa.

Baczewski wyraził nadzieję, że w kolejnym etapie zostaną otwarte restauracje, czy firmy z branży targowej. „Czekamy na precyzyjny plan bezpiecznego odmrażania gospodarki. Podtrzymujemy propozycję powołania specjalnego zespołu, z udziałem przedsiębiorców i epidemiologów, który jak najszybciej przygotuje wytyczne rozmrażania kolejnych branż bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych lockdownem” – napisał. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk