PolskaIMGW: w weekend duży kontrast temperatury między północą a południem; na Podlasiu nawet do -23 st. C

Karol Kwiatkowski5 lutego, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W nadchodzący weekend będzie duży kontrast temperatury między północą a południem kraju. Na północ będzie bardzo zimo – temperatura w nocy z soboty na niedzielę na Podlasiu spadnie nawet do -23 st. C. Na południu już będzie znacznie cieplej – mróz najwyżej kilkustopniowy, ale utrzymywać się będzie zachmurzenie i opady śniegu.

„Jeśli chodzi o noc z piątku na sobotę, to cały czas będziemy mieć do czynienia z dużym kontrastem temperatury pomiędzy północną, północno-wschodnią Polską, a południem kraju” – powiedział PAP synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Na północy temperatura może spaść tej nocy do nawet około -20 st. C. „W centrum będzie około -9 st. C. Najcieplej będzie na południu: do około miejscami -2 st. C” – dodał.

Na silny mróz narażony są województwa północno-wschodnie, czyli podlaskie, warmińsko-mazurskie, a także w głębi lądu pomorskie, zachodnio-pomorskie oraz północno-wschodnia część Mazowsza i północna Lubelszczyzna.

Z kolei na południu cały czas będzie utrzymywać się zachmurzenie. „Na południu będzie pochmurnie i będą słabe występować opady śniegu, a w obszarach górskich przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść miejscami nawet 5 cm” – mówił. Przelotny śnieg może też padać na wybrzeżu, a także a na północnych krańcach Polski.

W sobotę kontrast termiczny będzie się utrzymywał i będzie bardzo duży. Mimo tego, że w dzień na północnym wschodzie będzie słonecznie, to będzie nadal bardzo mroźnie – w najcieplejszym momencie dnia będzie około -11 st. C na Suwalszczyźnie. Znacznie cieplej będzie m.in. w opolski, dolnośląskim i w południowo-zachodniej części kraju – tam będzie około 0 st. C. w najcieplejszym momencie dnia. W sobotę przeważnie powinno być pogodnie, choć nadal na południu będzie występować zachmurzenie i opady śniegu.

Kolejnej nocy – z soboty na niedzielę – zachmurzenie i opady śniegu z południu zaczną się przemieszczać w głąb lądu. Będzie też wiało, ale umiarkowanie. Ten wiatr może być jednak porywisty – zatem dodatkowo może obniżać odczuwalną temperaturę. Na północnym-wschodzie cały czas mroźnie – na Podlasiu temperatura w nocy może spaść do nawet -23 st. C. „Podlasie, Suwalszczyzna, Mazury – tutaj tej nocy będzie najchłodniej” – mówił synoptyk. Nadal najcieplej będzie na południu – tam będzie tylko kilkustopniowy mróz.

W niedzielę – poza krańcami północnymi i północnym-wschodem – będzie pochmurnie i może padać śnieg. Na południu i południowym wschodzie śnieg może padać mocniej. Na północnym-wschodzie nadal mroźnie – do nawet -12 st. C w dzień. Na południu około -2, -3 st. C. W Zakopanem temperatura na plusie – około 1 st. C. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × 3 =