Premier: ten rok może być dobrym rokiem dla polskiej gospodarki

Magdalena Targańska29 stycznia, 202113 min

Dane makroekonomiczne za 2020 r. i sygnały z firm dają nadzieję na to, że będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ten rok może być dobrym rokiem i będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki – dodał.

Premier odwiedził w piątek firmę Libra w Dzierżoniowie. Wskazał, że ten zakład, tak jak wiele innych, już w pierwszych miesiącach epidemii zaczął produkować płyny dezynfekujące i bezpłatnie dostarczać je do szpitali. Jak mówił, jest to dowód na solidarność polskich firm, pracowników i całej gospodarki.Jednocześnie szef rządu poprosił o cierpliwość i zrozumienie. Zapewnił, że rząd dąży do tego, żeby normalność jak najszybciej wróciła. „Dziś widziałem tutaj w Dzierżoniowie, że szanse na to są bliżej niż by się mogło wydawać” – podkreślił.

„Postarajmy się w atmosferze solidarności i odpowiedzialności dotrwać do akcji szczepień i dostępności dawek, bo tak naprawdę tym jesteśmy dzisiaj limitowani. Przygotowaliśmy infrastrukturę do szczepień ok. 10 mln osób miesięcznie, ale musimy czekać na dawki szczepionek według kalendarza uzgodnionego przez KE” – zaznaczył.

„Przechowanie wartości przedsiębiorstw takich, jak to i setki tysięcy innych napawa mnie pewnym ostrożnym optymizmem, że tak jak dobre dane makroekonomiczne, które ujawniają się teraz za zeszły rok, pokazują siłę naszej gospodarki, tak będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym, odbić się już w najbliższych miesiącach i kwartałach. Ten rok może być dobrym rokiem i będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki” – stwierdził Morawiecki.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szacunku, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Jak podkreślił prezes GUS Dominik Rozkrut, spadek był znacznie poniżej średniej dla Unii Europejskiej, gdzie PKB obniżyło się w zeszłym roku o 7,4 proc.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • zdzicho

  30 stycznia, 2021 at 3:59 pm

  Odwrotnie niż u Kubusia Puchatka, im bardziej zaglądał do słoika po miodzie, tym go tam było więcej i więcej.

  Facet ni stąd ni zowąd twierdzi, że zamknięta gospodarka rozmnaża się przez fermentację.

  A pamiętacie co mówił o energii elektrycznej w 'polsce’? Że każde gospodarstwo domowe będzie jej producentem, więc można pozamykać kopalnie. Śmialiśmy się wtedy, że zamknie gospodarkę a każdy polski goj będzie w chałupie kręcił dynamo.

  I proszzz.. pierwszy krok już poczynił.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk