PolitykaGowin w Berlinie: Niemcy to główny partner gospodarczy Polski

Magdalena Targańska21 stycznia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wicepremier Jarosław Gowin złożył w czwartek wizytę w Berlinie. Spotkał się m.in. z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem i federalnym ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem. Rozmawiając z prasą podkreślił, że Niemcy to główny partner gospodarczy Polski.

„Niemcy to główny partner gospodarczy Polski, korzyści ze współpracy są obustronne” – podkreślił polski wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii podczas spotkania z prasą w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego. Dodał, że rola Polski jako partnera dla niemieckiej gospodarki i niemieckich przedsiębiorców „ciągle rośnie”.

Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego między styczniem a listopadem 2020 r. wartość obrotu towarowego między Polską i Niemcami przekroczył 112 mld euro. Wymiana handlowa w listopadzie 2020 r. była o 8 proc. większa niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.

Gowin poinformował, że rozmawiał z Altmaierem o dalszym wzmocnieniu współpracy gospodarczej. „Przekazałem panu ministrowi zaproszenie do udziału w kolejnym polsko-niemieckim forum gospodarczym, które zorganizujemy tak szybko, jak na to pozwolą warunki epidemiczne” – powiedział.

Wicepremier przekazał, że szef niemieckiego resortu gospodarki wystąpił z kolei z inicjatywą zacieśnienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zdaniem Gowina warto zintensyfikować współpracę również w tym formacie.

O sprawach gospodarczych polski polityk rozmawiał także z przedstawicielami niemieckiego biznesu, którzy wyrażali wielkie zainteresowanie dalszymi inwestycjami w Polsce. W całym regionie Europy Środowo-Wschodniej to Polska jest dla Niemców najbardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania – zaznaczył wicepremier.

„Refleksja nad przeszłością, stała się inspiracją do tego, żeby mówić o przyszłości. O wspólnym polsko-niemieckim stanowisku, jeśli chodzi o model współpracy w ramach integracji europejskiej” – powiedział Gowin o spotkaniu z Schaeublem. Punktem wyjścia rozmowy z przewodniczącym niższej izby niemieckiego parlamentu było 30-lecie podpisania polsko-niemieckiego traktatu o współpracy.

Podczas spotkania z dziennikarzami wicepremier powiedział również, że budowa gazociągu Nord Stream 2 to niemiecko-rosyjska współpraca ponad głowami Polaków i Ukraińców, która narusza solidarność europejską. „Uważamy, że dokończenie budowy NS2 nie jest ekonomiczną koniecznością, przyniesie partykularne korzyści konkretnym niemieckim firmom, a jednocześnie przyniesie wiele strat idei solidarności europejskiej i procesowi integracji” – zaznaczył Gowin.

Wicepremier spotkał się także z federalnym ministrem pracy i spraw socjalnych Hubertusem Heilem.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 + szesnaście =