Lewy wynik testu do zdobycia od ręki?

Karol Kwiatkowski8 stycznia, 20212 min

Na portalach internetowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których oferuje się negatywny wynik testu na COVID-19 „od ręki” w dwadzieścia cztery godziny – informuje w piątek „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zauważa, że mimo apeli MSZ nadal można wyjechać np. na urlop za granicę, a wiele krajów wprowadziło dla przyjezdnych obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 h przed wyjazdem. Jak wskazuje, wykonanie takiego testu komercyjnie nie jest tanie, a jego koszt to 390-550 zł.

„Dlatego w internecie kwitnie handel +lewymi+ testami – jak ten na stronie epoznan.pl. To portal informacyjny, ale ma też zakładkę z ogłoszeniami” – pisze gazeta. Podaje, że pojawiają się ogłoszenia takie jak: „negatywny wynik na COVID-19 w 24 h bez wychodzenia z domu”, a w innych ogłoszeniach oferowane są zaświadczenia w dowolnie wybranym języku, wysyłane na adres e-mailowy, kurierem lub do paczkomatu. Koszt „usługi” w przypadku jednego z takich ogłoszeń – jak dowiedział się reporter „GW” – to 150 zł od osoby.

Po zawiadomieniu ogłoszenie – jak zapewnia redaktor naczelny portalu – zostało usunięte, a dane jego autora zostały zabezpieczone na rzecz ewentualnego postępowania.

GW przypomina, że zarówno wykonanie takiego fałszywego testu jak i posługiwanie się nim jest przestępstwem, a użycie go wobec służb zagranicznych może wiązać się nawet z natychmiastowym aresztem. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk