PolitykaZagranicaKto zajmie miejsce Angeli Merkel?

Karol Kwiatkowski8 stycznia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie kandydować w tegorocznych wyborach do Bundestagu. Pytanie, kto powinien zająć jej miejsce, jest już od dawna przedmiotem ożywionych dyskusji u naszych zachodnich sąsiadów.

Instytut badania opinii publicznej „Infratest Dimap” zwrócił się do uczestników sondażu z pytaniem, z jakimi uczuciami przyjęli decyzję kanclerz. Większość (51 proc.) żałuje wycofania się Angeli Merkel z aktywnej polityki, 44 proc. ankietowanych natomiast jest zdania, że postąpiła słusznie.

Pytanie, kto powinien zająć jej miejsce, jest już od dawna przedmiotem ożywionych dyskusji. Decyzja w tej sprawie może zapaść już na wirtualnym zjeździe CDU 15 i 16 stycznia. O stanowisko przewodniczącego partii, a przez to także jej naturalnego kandydata na kanclerza, ubiega się trzech polityków: Norbert Roettgen, Friedrich Merz i Armin Laschet. Który z nich ma najlepsze szanse?

Szanse na objęcie urzędu kanclerza ma także przewodniczący CSU i premier Bawarii Markus Soeder. Podczas pandemii koronawirusa Soeder zyskał opinię sprawnego i skutecznego polityka, dobrze radzącego sobie z zarządzaniem kryzysem i od miesięcy to właśnie on jest ulubionym kandydatem na kanclerza, przede wszystkim wśród zwolenników partii CDU i CSU. Sam Soeder nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie. Nastąpi to najprawdopodobniej na wiosnę.

Źródło: Deutsche Welle.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 4 =