Powstała petycja dotycząca zakazu „masowej inwigilacji biometrycznej”

Paweł Skutecki7 stycznia, 202113 min

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej „na rzecz zakazu praktyk polegających na masowej inwigilacji biometrycznej”.

Organizatorzy „Inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zakazu praktyk polegających na masowej inwigilacji biometrycznej” wzywają Komisję do zaproponowania aktu prawnego, który na zawsze położy kres „zbiorowemu i arbitralnie ukierunkowanemu wykorzystywaniu danych biometrycznych w sposób, który może prowadzić do masowej inwigilacji lub nadmiernej ingerencji w prawa podstawowe”.

Komisja uważa, że inicjatywa ta jest prawnie dopuszczalna, ponieważ spełnia niezbędne warunki, i w związku z tym zdecydowała się ją zarejestrować. KE nie analizowała jeszcze inicjatywy pod względem merytorycznym.

Po rejestracji organizatorzy mogą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy rozpocząć zbieranie podpisów poparcia. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu sześciu miesięcy. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Europejska inicjatywa obywatelska wprowadzona została w Traktacie z Lizbony jako narzędzie w rękach obywateli do kształtowania polityki. Oficjalnie zainicjowano ją w kwietniu 2012 r.

Formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosków ustawodawczych w dziedzinach, w których posiada ona uprawnienia.

Warunki dopuszczalności są następujące: 1) proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego, 2) nie jest ono oczywistym nadużyciem, nie jest w sposób oczywisty niepoważne ani dokuczliwe, 3) nie jest sprzeczne z wartościami Unii.

Komisja zarejestrowała dotąd łącznie 76 inicjatyw obywatelskich, a 26 odrzuciła, gdyż nie spełniały warunków dopuszczalności.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • zdzicho

  7 stycznia, 2021 at 8:22 pm

  A gdzie będą zbierane podpisy, w necie? Z podaniem nazwiska i miejsca zamieszkania?

  To po co się przyłączać do takich debili!? To tak, jakby AK zwoływała się do wysadzania torów poprzez Gestapo Biuletin. Trump też się komunikował ze swoimi zwolennikami poprzez media swoich wrogów.

  A podobno taki z niego przechera.

  Tutejszy portal publikuje materiał o tytule „Co naprawdę się działo w Kapitolu?” produkcji PAP, czyli przedstawia wam, j̲a̲k̲o̲b̲y̲ ̲p̲o̲l̲s̲k̲i̲m̲ ̲p̲a̲t̲r̲i̲o̲t̲o̲m̲, żydowski punkt widzenia! Całkiem jak swego czasu KOR, w 100% żydowski a występujący jako polska konspira! Jego członkowie do tej pory uchodzą za żarliwych patriotów, vide Macierewicz, Kałczyński, a nawet ich progenitura typu Morawiecki czy jakieś Kantory aka Śpiewaki!

  ̭C̭Z̭A̭S̭ ̭W̭R̭ḘS̭Z̭C̭I̭Ḙ ̭Z̭ḘḒR̭Z̭ḘĆ̭ ̭M̭A̭S̭K̭I̭ ̭ṰY̭M̭ ̭ḼṶḒZ̭I̭O̭M̭!̭

  I nie uczestniczyć w ich działaniach mających zademonstrować jacy jesteśmy słabi, vide ostatnia noc na Kapitolu.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk