PolskaUmiera dwa razy więcej Polaków. To nie COVID-19 jest główną przyczyną

Karol Kwiatkowski5 stycznia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Według danych znajdujących się na stronie rządowej w Polsce zmarło ponad 16 tys. osób tylko w 45. tygodniu zeszłego roku, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym tygodniu w roku poprzedniego. Mimo, że w grudniu sytuacja się poprawiła, jednak w każdym z tygodni znów umierało powyżej 10 tys. osób, o kilka tysięcy więcej niż przed rokiem.

Dane zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Rejestrze Stanu Cywilnego. Dane obejmują zgony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których sporządzony został akt zgonu. Zestaw danych obejmuje liczbę wszystkich zgonów w danym tygodniu. Rejestr Stanu Cywilnego nie zawiera informacji o przyczynach zgonu.

Liczba zgonów zarejestrowanych w Rejestrze Stanu Cywilnego w okresie od 1 września 2015 r. – dane tygodniowe

Na wykresie powyżej widać skok zgonów na jesieni 2020 roku w stosunku do 2019 r. Obecnie liczba ponadprzeciętnych zgonów spada, ale daleko jeszcze do ustabilizowania się sytuacji na statystycznym poziomie. Poniżej mamy wykres zgonów spowodowanych COVID-19. Ogółem w do 4 stycznia zmarło z powodu COVID aż 29 161 Polaków. Jednak nie COVID-19 spowodował 60 tys. ponadprzeciętnych zgonów w zeszłym roku. Nie wiemy dokładnie co spowodowało wzrost zgonów Polaków. Możemy się jedynie domyślać, że jest to pokłosie braku dostępu do opieki zdrowotnej, teleporad i zamkniętych szpitali.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × 1 =