Po kilkanaście lat za szerzenie „antypaństwowej propagandy”

Paweł Skutecki5 stycznia, 20212 min

Sąd w Wietnamie skazał we wtorek trzech dziennikarzy na kary od 11 do 15 lat więzienia, uznając ich za winnych szerzenia „antypaństwowej propagandy” – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo bezpieczeństwa publicznego.

Trójka skazanych to Pham Chi Dung, Nguyen Tuong Thuy i Le Huu Minh Tuan. Pierwszy z nich, dysydent i założyciel Stowarzyszenia Dziennikarzy Wietnamu, a także były urzędnik aparatu bezpieczeństwa, otrzymał wyrok 15 lat więzienia, zaś Thuy i Tuan po 11 lat.

Jak podało ministerstwo, dziennikarze pisali artykuły, w których „pomawiali ludową administrację, naruszali interesy Komunistycznej Partii Wietnamu i państwa”. Dung został oskarżony dodatkowo o dążenie do zmiany władzy.

Jednodniowy proces dziennikarzy w Ho Chi Minh (d. Sajgon) miał miejsce przed styczniowym kongresem partii komunistycznej, odbywającym się raz na pięć lat, podczas którego wybierane są władze państwowe i partyjne. Według agencji Reutera zaostrzenie kursu przeciwko dysydentom może być elementem walki o utrzymanie władzy przez sekretarza generalnego partii Nguyena Phu Tronga.

Wyrok skrytykowały organizacje broniące praw człowieka.

„Nawet biorąc pod uwagę głęboko represyjne standardy w Wietnamie, surowość kar pokazuje nowe głębie represji przez wietnamskich cenzorów” – oceniła przedstawicielka Amnesty International Emerlynne Gil, cytowana przez Reutersa. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *