Zmarł żołnierz AK ppłk Tadeusz Barański ps. „Tatar”

Karol Kwiatkowski30 grudnia, 20202 min

Zmarł żołnierz AK ppłk Tadeusz Barański ps. „Tatar”. Pułkownik był żołnierzem AK ze zgrupowań „Ponury-Nurt” i członkiem środowiska „Jodła” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – napisał o Tadeuszu Barańskim dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.

„Odszedł ppłk +Tatar+, a mieliśmy jeszcze wiele wspólnych planów…” – napisał na swoim FB Rogut.

Tadeusz Barański był żołnierzem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”. Brał m.in. udział w akcji „Burza”. Po wojnie był prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

„Tatar” był harcerzem i pedagogiem. „Przez wiele lat był cenionym nauczycielem i organizatorem szczepu harcerskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi” – napisano na stronie interenetowej łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Pułkownik był popularyzatorem wiedzy o Armii Krajowej. Chętnie udzielał wywiadów. Swoje wspomnienia często zaczynał od słów: „Wolność jest jak tlen”.

Łódzki oddział IPN, z którym od lat współpracował weteran, wyróżnił Tadeusza Barańskiego tytułem „Świadka Historii”. „Tatar” był również inicjatorem powstania w Łodzi pierwszego pomnika AK.

Tadeusz Barański miał 96 lat. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk