GospodarkaW styczniu rząd przedstawi kompleksowy plan gospodarczy wyjścia z kryzysu po epidemii

Magdalena Targańska30 grudnia, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Jeszcze w styczniu rząd przedstawi kompleksowy plan gospodarczy wychodzenia z kryzysu wynikającego z epidemii COVID-19 – zapowiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że będzie to szeroki dokument gospodarczy na kilka następnych lat dotyczący m.in. inwestycji.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany był w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o plany rządu na przyszły rok.

„Przede wszystkim, pan premier (Mateusz Morawiecki) już zapowiedział to niedawno, chcemy przedstawić kompleksowy plan gospodarczy po COVID właśnie, wychodzenia z tego kryzysu gospodarczego, który wynika z epidemii. To jest taki kompleksowy plan, będzie przedstawiony jeszcze w styczniu. On już jest właściwie gotowy, jest szlifowany, niedługo zostanie przedstawiony” – powiedział rzecznik rządu.

Wcześniej w TVN24 rzecznik rządu wskazywał, że będzie to szeroki dokument gospodarczy na kilka najbliższych lat, „uwzględniający różne kwestie związane z inwestycjami, systemem gospodarczym w Polsce”. Dodał, że będą tam również „kwestie związane z szeroko rozumianą energetyką”.

Müller – mówiąc o planach rządu w Programie Pierwszym Polskiego Radia – wskazywał, że również kwestie związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości są dla rządu ważne. „Będzie trzeba podjąć też działania, które usprawnią to m.in. w zakresie informatyzacji, przyspieszenia procedur, chociażby w zakresie dostarczania poszczególnych dokumentów sądowych” – powiedział.

Pytany, czy zmiany będą dotyczyły również kadr sądowych, odparł: „Tu żadnych decyzji nie ma w tym zakresie w tej chwili”. „Jeżeli chodzi o strukturę sądownictwa, trwają dyskusje w obozie Zjednoczonej Prawicy w tym obszarze, natomiast jeszcze gotowego projektu ustawy zaakceptowanego przez Radę Ministrów nie ma, więc, jak mówię, ten kształt nie jest jeszcze ustalony” – powiedział. „Ale oczywiście, jak wspominaliśmy wcześniej, kwestie związane z przyspieszeniem wymiaru sprawiedliwości również będą przedmiotem prac rządu” – zaznaczył.

W TVN24 rzecznik rządu pytany był m.in. o kwestie braku zapowiadanych rekompensat za wzrost cen energii. „W międzyczasie (…) mamy największy kryzys gospodarczy od kilkunastu albo kilkudziesięciu właściwe lat. W związku z tym część planów trzeba zrewidować, czy te decyzje dotyczące cen energii zostaną podjęte, jeżeli chodzi o system rekompensat, w tej chwili taka decyzja jeszcze nie została podjęta” – przyznał rzecznik.

„Jest szereg wyzwań inwestycyjnych, szereg wyzwań o charakterze społecznym, które być może będą ważniejsze, niż (rekompensaty). Równolegle do tego, też pamiętajmy, że są dokumenty, które gwarantują finansowanie transformacji energetycznej – budżet unijny, więc to też jest wsparcie, które być może pomoże, aby te ceny w inny sposób regulować dzięki inwestycjom w tym sektorze” – dodał.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − 8 =