Zagranica90-letnia Szwajcarka zaszczepiona przeciwko COVID-19 jako pierwsza

Paweł Skutecki23 grudnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Ponad 90-letnia pensjonariuszka domu opieki w kantonie Lucerna została w środę zaszczepiona przeciwko Covid-19 jako pierwsza osoba w Szwajcarii – poinformowały władze kantonu. Kobieta jest zarazem pierwszą zaszczepioną osobą w kontynentalnej części Europy.

Kantony Lucerna i Appenzell Innerrhoden są pierwszymi z 26 regionów Szwajcarii, które rozpoczęły szczepienia przeciwko Covid-19, po tym, gdy w sobotę federalny regulator dopuścił do użytku preparat amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech.We wtorek do Szwajcarii dotarła pierwsza partia 107 tys. dawek szczepionki, która została następnie rozwieziona po kraju przez wojsko.

W szwajcarskim zdecentralizowanym systemie opieki zdrowotnej to kantony decydują o rozpoczęciu i przebiegu kampanii szczepień. W Lucernie szczepionkę w pierwszej kolejności otrzymują pensjonariusze domów opieki. Szczepienia w najludniejszym kantonie Zurych rozpoczną się najprawdopodobniej 4 stycznia.

W całym kraju szczepienia przeciwko Covid-19 są darmowe i dobrowolne. Władze Szwajcarii zamówiły w sumie ponad 13 mln dawek szczepionek u trzech różnych producentów.

Pierwszym krajem w Europie, który rozpoczął regularne szczepienia preparatem Pfizer/BioNTech była Wielka Brytania. W poniedziałek Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie tej szczepionki do obrotu w Unii Europejskiej. Pierwsze szczepienia w krajach Wspólnoty mają się zacząć w najbliższych dniach.

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii i Liechtensteinie wykryto 5033 nowe infekcje koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 98 chorych – poinformował w środę szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Liczba osób z koronawirusem leczonych w szpitalach wzrosła o 292. Od początku epidemii w tych krajach SARS-CoV-2 zainfekowało się 423 299 osób, z których 6431 zmarło. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

two × 4 =