PolskaDworczyk: producent deklaruje dostarczenie do Polski do końca stycznia ponad miliona szczepionek

Karol Kwiatkowski16 grudnia, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W pierwszym etapie, czyli do końca stycznia producent deklaruje dostarczenie do Polski około 1 miliona 100 tysięcy szczepionek na koronawirusa – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że pierwsze pięć punktów szczepień masowych będzie zorganizowanych w szpitalach tymczasowych.

Dworczyk podczas środowej konferencji prasowej był pytany m.in., jak duża będzie pierwsza dostawa szczepionek na koronawirusa do Polski i czy producent zmienił deklarację w tej kwestii. „Na razie deklaracja się nie zmieniła, w pierwszym etapie, czyli do końca stycznia producent deklaruje dostarczenie około 1 miliona 100 tysięcy szczepionek do Polski” – odpowiedział szef KPRM.

Dworczyk poinformował również, że zapadła decyzja o uruchomieniu pierwszych pięciu punktów szczepień masowych, które będą realizowane w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Pytany, gdzie konkretnie zostaną zorganizowane te punkty, odparł, że w szpitalach tymczasowych. „Te pięć miast, w których będą zorganizowane szczepienia masowe, (…) w każdym z nich jest szpital tymczasowy. To w szpitalach tymczasowych czy też rezerwowych, zależy od tego jakiej nazwy użyjemy, będą zorganizowane te punkty masowych szczepień” – powiedział.

Na pytanie o to, kto będzie decydował o tym, czy dana osoba będzie szczepiła się w przychodni, czy w punkcie masowych szczepień, odparł, że będzie to zależało od samych zainteresowanych. Podkreślił, że każda osoba zgłaszająca się do systemu będzie mogła wybrać najwygodniejsze dla niej miejsce szczepienia. „Chyba, że w najbliższej przychodni czy szpitalu nie będzie już dostępnych wolnych miejsc, to wtedy system będzie pokazywał jakieś bardziej odległe miejsca” – dodał.

Podczas konferencji padło również pytanie, czy zmienione zostaną warunki naboru punktów szczepień. P.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak odpowiedział, że nie. „Warunki się nie zmieniają, jeśli chodzi o to kolejne postępowanie. Z naszych rozmów z potencjalnymi oferentami wynika, że (to) nie zbyt ostre warunki powodowały, że nie złożono tej oferty, tylko jakiś problem organizacyjny czy innego rodzaju” – powiedział.

„Przypomnę, że podczas konsultacji społecznych przy tym pierwszym dużym naborze, jeśli chodzi o placówki podstawowej opieki zdrowotnej, zrezygnowaliśmy z tego wymogu 180 szczepień tygodniowo i zrezygnowaliśmy ze wskazywania ilości dni tygodnia, w jakie będą te placówki czynne. Tu również tego nie zmieniamy, dowolność pozostawiamy przedstawicielom POZ” – powiedział Nowak. Jego zdaniem, w małych gminach „zapotrzebowanie na czas działania punktu będzie pewnie znacznie mniejsze niż w dużych ośrodkach”.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − 3 =